imaxe de experto
Fala cun experto en viaxes (Shiba)
Planificador de viaxes

Mellor época para facer sendeirismo no Nepal: unha guía completa mes a mes (2027)

O Nepal é un destino turístico durante todo o ano, pero o tempo, as condicións dos sendeiros e a visibilidade das montañas varían considerablemente dunha estación a outra. A selección do mes axeitado pode marcar unha gran diferenza na experiencia de sendeirismo no Himalaia, que é un destino de gran altitude.

A mellor época para facer sendeirismo no Nepal xeralmente é durante a primavera (de marzo a maio) e o outono (de setembro a novembro). O tempo tende a ser máis estable durante estes meses e as temperaturas diúrnas son máis cálidas, con vistas ás montañas máis claras. Pero hai vantaxes e desvantaxes para o inverno e as monzóns, especialmente para aqueles que prefiren sendeiros menos transitados e zonas con sombra de choiva como o Alto Mustang e o Dolpo.

Mellor época para facer sendeirismo en Nepal

A estación tamén pode verse influenciada polo teu destino e os teus plans de viaxe. Unha persoa que organiza a ruta ao campo base do Everest pode escoller un mes diferente ao dunha persoa que vai á rexión do Annapurna ou dunha persoa que intenta escalar un punto alto nunha montaña. Do mesmo xeito, cando o montañeiro ten como destino alcanzar montañas de máis de 6000 m (19 685 pés), debe ter en conta as condicións da neve, a velocidade do vento e os períodos convenientes para a escalada.

Esta é a guía de tempo de sendeirismo mes a mes para visitar Nepal en 2027. Tamén fala do clima estacional, os destinos de sendeirismo populares, as oportunidades de escalada a gran altitude e consellos útiles para planificar a túa viaxe ao Himalaia.

Visión xeral das tempadas de sendeirismo en Nepal

Hai cinco estacións principais en Nepal, a saber, primavera, verán, monzón, outono e inverno. As montañas, as colinas e as zonas baixas teñen condicións únicas en cada estación.

As tempadas altas de sendeirismo en 2027 son a primavera e o outono. Non obstante, hai algúns destinos que aínda se poden visitar durante o resto do ano.

TempadaMesesCondicións xeraisActividades axeitadas
PrimaveraDe marzo a maioTemperaturas suaves, flores en flor e tempo xeralmente favorableSenderismo, escalada de cumios e expedicións de montaña
veránDe xuño a agostoTemperaturas máis cálidas e aumento das precipitaciónsSendeirismo baixo a sombra da choiva e expedicións seleccionadas
monzónDe xuño a setembroFortes choivas, ceos nubrados e camiños esvaradíosUpper Mustang and Dolpo trekking
OutonoDe setembro a novembroCeos despexados, tempo estable e temperaturas agradablesSenderismo, alpinismo e fotografía
InvernoDecembro a febreiroTemperaturas frías, nevadas e menos visitantesSendeirismo a baixa altitude e escaladas invernais seleccionadas

A primavera e o outono son xeralmente as opcións máis fiables para o sendeirismo tradicional do Himalaia. Non obstante, a época ideal para facer sendeirismo no Nepal depende do teu destino, ruta e condicións meteorolóxicas, así como da altitude á que esteas.

Mellor época para facer sendeirismo no Nepal: guía mes a mes

Coñecer o tempo previsto para o mes axudarache a escoller o momento axeitado para facer sendeirismo. O seguinte é o que podes esperar no Nepal en 2027.

Xaneiro: Sendeirismo de inverno e tranquilas rutas de montaña

É un dos meses máis fríos do ano no Nepal, especialmente nas zonas do Himalaia. Nas rutas de sendeirismo máis altas, obsérvanse temperaturas conxeladas, neve e ventos fortes. Os pasos de alta montaña poden ser difíciles de superar ou mesmo pecharse.

Viaxe recomendada

Camiño do val de Langtang

8 días
|
Viaxe moderada

Pero os lugares a menor altitude seguen sendo bos para o sendeirismo. As posibles opcións son: Ghorepani Poon Hill , Nagarkot , o val de Katmandú e algunhas partes da rexión de Langtang dependendo das condicións meteorolóxicas.

Xaneiro é sen dúbida o mellor mes para facer sendeirismo polas rutas principais porque non hai tantos excursionistas nelas. Aínda que pode facer frío, polas mañás e polas noites, é posible ver as montañas despois da neve.

Xaneiro non adoita ser o mes para escalar cumios, xa que fai moito frío e hai neve intensa. O intento de ascensión no inverno require experiencia, equipamento e asistencia profesional.

Febreiro: o comezo do período de sendeirismo de primavera

Febreiro é a época do ano na que o inverno comeza a desaparecer e comeza a primavera. En altitudes máis baixas, as temperaturas comezan a subir, pero en altitudes máis altas aínda fai frío.

As rutas a altitudes máis baixas e moderadas como Poon Hill, Mardi Himal e algunhas partes da rexión de Annapurna son axeitadas. Antes de que comece a tempada principal de primavera, os senderistas poden desfrutar de sendeiros máis tranquilos.

Aínda existe a posibilidade de neve nas zonas máis altas de Langtang e na zona do Everest. Polo tanto, é fundamental comprobar o estado das rutas antes de comezar.

Febreiro pode ser a tempada para algunhas escaladas de inverno para escaladores, pero non adoita ser a mellor estación para as típicas excursións a picos.

Marzo: un bo mes para o sendeirismo de primavera

A principal tempada de sendeirismo comeza en marzo. O tempo faise máis cálido, os bosques comezan a volverse verdes e os rododendros comezan a florecer nalgunhas zonas do Himalaia.

Os destinos populares inclúen:

  • Trek do campamento base do Everest
  • Caminata base de Annapurna
  • Camiño do val de Langtang
  • Paseo polo monte Ghorepani Poon
  • Manaslu Circuit Trek

En xeral, a visibilidade na montaña é boa, especialmente nas mañás despexadas. Pero ás veces, as rutas e os portos de montaña máis altos poden verse afectados pola neve.

Marzo tamén é un bo mes de preparación para os escaladores que se dirixen á tempada de primavera. Se alguén está interesado en facer escalada en picos no Nepal en 2027, pode comezar a súa ruta cara a Mera Peak , Island Peak e Lobuche East dependendo do tempo e da ruta.

Abril: Un dos mellores meses para o sendeirismo e a escalada

Abril é un dos meses favoritos para facer sendeirismo no Nepal. O tempo é bo na súa maioría e os bosques son unha fermosa mostra de rododendros, e a temperatura diúrna é agradable en moitas elevacións de sendeirismo.

Hai moitos turistas nas rexións do Everest, Annapurna, Langtang e Manaslu este mes. Tamén é un bo momento para rutas máis longas que atravesan pasos máis altos.

Aventura de escalada no pico Mera

Os entusiastas do alpinismo saben que abril é un mes importante. Numerosos escaladores realizan ascensións na primavera aos cumes do Monte Everest e outras montañas do Himalaia.

A escalada é popular e faise con frecuencia nos seguintes lugares:

  • Pico Mera (6,476 m / 21,247 pés)
  • Pico da Illa (6,189 m / 20,305 pés)
  • Pico Lobuche Leste (6,119 m / 20,075 pés)
  • Pico Pisang (6,091 m / 19,984 pés)
  • Pico Chulu Leste (6,584 m / 21,601 pés)

Os niveis de habilidade técnica e condición física necesarios para estas escaladas varían. É aconsellable que os escaladores teñan os permisos, guías e equipamento axeitados antes da partida.

Maio: Sendeirismo antes do monzón

Maio é o último mes da tempada de sendeirismo de primavera. As condicións meteorolóxicas adoitan ser cálidas a baixas altitudes e aínda hai bo tempo para escalar as cotas máis altas de montaña.

En xeral, o sendeirismo é mellor a principios de maio, pero con aumento da nubosidade e chuvascos premonzónicos cara a finais de maio.

Viaxe recomendada

Trek do campamento base do Everest

15 días
|
Viaxe moderada

O Campo Base do Everest, o Circuíto do Annapurna , o Manaslu e o Langtang seguen a ser populares. Non obstante, a visibilidade pode non ser tan constante, especialmente pola tarde.

Maio tamén é un mes importante para o alpinismo de gran altitude. Para moitas expedicións, a mellor xanela meteorolóxica para chegar ao cumio é antes dos monzóns.

Os escaladores que desexen escalar por riba dos 6,000 m deben reservar o máximo tempo posible para a aclimatación, o adestramento e os atrasos relacionados co tempo.

Xuño: o comezo do monzón

Xuño é a transición do monzón de primavera ao de verán. Chove un pouco máis no leste e no centro de Nepal.

Os sendeiros están mollados; as samesugas, os deslizamentos de terra e o tempo nubrado dificultan o sendeirismo en zonas populares como o Annapurna, o Everest e o Langtang.

Non obstante, as precipitacións nas zonas de sombra ao norte do Himalaia son moito menores. Polo tanto, as partes do Alto Mustang e do Dolpo son alternativas axeitadas.

As condicións meteorolóxicas cambian en xuño e non se recomenda realizar as rutas de sendeirismo habituais nos picos de montaña. Pode que haxa algunhas expedicións que aínda estean en marcha, pero requirirán unha planificación coidadosa.

Xullo: sendeirismo no Nepal durante as fortes choivas

Nepal recibe máis choivas no mes de xullo. Moitas rutas de sendeirismo vense afectadas polas choivas regulares nas montañas baixas e nos bosques.

O transporte por estrada pode verse dificultado por deslizamentos de terra e os camiños poden volverse lamacentos e escorregadizos. As nubes espesas tamén fan que sexa máis difícil predicir o que se pode ver desde as montañas.

O Alto Mustang é un lugar perfecto para visitar durante xullo, xa que é relativamente seco debido á sombra da choiva do Himalaia.

A zona ofrece a posibilidade de visitar os asentamentos tradicionais, os mosteiros e as paisaxes de Lo Manthang.

O Dolpo é outro posible destino, aínda que convén consultar as rutas individuais e as condicións de acceso antes de viaxar.

A maioría dos plans para a escalada convencional a gran altitude non son axeitados para xullo.

Agosto: sendeirismo monzónico e destinos á sombra da choiva

En agosto, continúa a tempada dos monzóns; caen fortes choivas en moitas zonas do Nepal. As zonas de sendeirismo de montaña máis populares poden ser difíciles de percorrer debido á humidade dos sendeiros e á interrupción do transporte.

Non obstante, os interesados ​​en viaxar na estación das chuvias no Nepal poden preferir visitar o Alto Mustang e o Dolpo.

As paisaxes son máis verdes en moitas zonas e o número de visitantes é xeralmente menor que durante a primavera e o outono.

Ruta polo Mustang Inferior fronte ao Mustang Superior

A maioría dos escaladores non prefiren subir a picos de 6,000 m durante o mes de agosto. As condicións da neve, as choivas e o tempo cambiante tamén poden presentar riscos adicionais.

É importante que os viaxeiros sexan flexibles cos seus plans de viaxe e que consulten as previsións locais antes de viaxar.

Setembro: A transición cara ao outono

Setembro é unha época na que os monzóns se converten en outono. As precipitacións diminúen lentamente, pero aínda pode haber chuvascos en moitas zonas a principios de setembro.

A finais de mes, a visibilidade na montaña adoita ser boa e as condicións para o sendeirismo melloran.

As rexións das rutas de sendeirismo do Everest, Annapurna, Langtang e Manaslu están a atraer pouco a pouco a máis excursionistas.

Tamén se poden escalar algúns picos do Himalaia en setembro, dependendo do tempo e das condicións estacionais. Pero os escaladores non deben esperar que todas as rutas estean abertas xusto despois do monzón.

En moitas zonas de sendeirismo populares, principios de setembro non é a mellor época para facer sendeirismo e finais de setembro é mellor.

Outubro: o mellor mes para moitos senderistas

Outubro é sen dúbida un dos mellores meses para facer sendeirismo no Nepal. O monzón adoita desaparecer e o tempo mellora na maioría das montañas pola tarde.

Viaxe recomendada

Caminata base de Annapurna

10 días
|
Viaxe moderada

Este mes é un momento ideal para facer sendeirismo de longa distancia e viaxes con longos portos de alta montaña.

Os destinos populares inclúen:

  • Trek do campamento base do Everest
  • Circuíto de Annapurna Trek
  • Manaslu Circuit Trek
  • Ruta polo circuíto de Kanchenjunga
  • Camiña dos Lagos Gokyo
  • Camiño do val de Langtang

Tamén hai dispoñibles excursións de escalada de outono seleccionadas durante outubro. Esta época do ano é perfecta para os montañeiros que queiran escalar o Mera Peak, o Island Peak, o Lobuche East e outros destinos de escalada permitidos.

O principal inconveniente é a cantidade de tráfico. Algunhas das rutas turísticas e albergues máis populares poden estar cheos, polo que se recomenda reservar con antelación.

Novembro: vistas despexadas da montaña e sendeirismo cómodo

Novembro tamén é unha época estupenda para facer sendeirismo no Nepal. É un mes seco, con aire limpo e as temperaturas diúrnas son agradables a baixas e medias altitudes.

A primeira metade de novembro é unha época estupenda para facer sendeirismo a grandes altitudes. As temperaturas comezan a baixar na última parte do mes a maior altitude.

As opcións habituais son as rutas de sendeirismo na zona do Annapurna, a zona do Everest, o val de Langtang e outras rutas curtas arredor de Katmandú e Pokhara.

Campamento base do Annapurna

Tamén hai algunhas oportunidades de escalada no outono en novembro. Pero co tempo máis frío e as diferentes condicións de neve, é importante estar debidamente preparado.

Se non che gustan as multitudes e as vistas son despexadas, novembro é unha época estupenda para viaxar.

Decembro: Comeza o sendeirismo de inverno

A tempada de inverno comeza no Himalaia en decembro. As zonas elevadas son frías e os sendeiros e portos de montaña poden estar cubertos de neve.

Pero haberá sendeirismo a altitudes máis baixas. Para eses lugares, recoméndanse a rexión do Annapurna, as partes máis baixas e destinos como Ghorepani Poon Hill, o val de Katmandú e Dhampus .

Viaxe recomendada

Ruta de sendeirismo por Ghorepani Poonhill

7 días
|
Viaxe moderada

A vantaxe de decembro é que moitos sendeiros se volven máis tranquilos despois do outono. Se o día está despexado, as vistas á montaña poden ser estupendas.

Decembro pode ser unha época difícil para escalar cumios de gran altitude debido ás frías temperaturas, aos fortes ventos e ás condicións de neve. Para este tipo de ascensións requírense tanto escaladores experimentados como equipamento de inverno axeitado.

Mellor época para facer sendeirismo en diferentes rexións do Nepal

Cada lugar para facer sendeirismo ten o seu propio patrón climático. A mellor época para viaxar depende da súa localización, da súa altitude e da súa situación xeográfica.

Rexión de sendeirismoMeses recomendadosDestinos axeitados
EveresteDe marzo a maio, de setembro a novembroCampo base do Everest, lagos de Gokyo, tres pasos
AnnapurnaDe marzo a maio, de setembro a novembroCircuíto de Annapurna, ABC, Mardi Himal, Poon Hill
langtangDe marzo a maio, de setembro a novembroVal de Langtang, Gosaikunda, Helambu
ManasluDe marzo a maio, de setembro a novembroCircuíto de Manaslu, val de Tsum
MustangueDe marzo a novembroMustang Superior, Mustang Inferior
DolpoDe maio a outubroAlto Dolpo, Baixo Dolpo
kanchenjungaDe marzo a maio, de outubro a novembroCircuíto de Kanchenjunga
ArtigosDe marzo a maio, de outubro a novembroCampamento base de Makalu

Estas son ventás meteorolóxicas recomendadas e non están garantidas. O tempo e as condicións poden variar dun ano para outro.

Escalada en picos no Nepal en 2027: mellores meses e montañas por riba dos 6,000 m

Nepal non é só un país de sendeirismo, senón tamén un importante país de montañismo. Quenes desexen aventurarse máis alá da ruta de sendeirismo habitual poden facer plans para escalar un pico do Himalaia.

Para escaladores experimentados e aqueles que buscan mellorar as súas habilidades técnicas de escalada, Peak Climbing in Nepal 2027 ofrecerá a oportunidade de explorar as montañas da rexión.

Vista épica de grupo fixo para a ruta do circuíto de Manaslu

A primavera (de marzo a maio) e o outono (de setembro a novembro) son os principais períodos a ter en conta para moitos obxectivos de escalada. A primavera é importante para as grandes expedicións ao Himalaia e o outono é axeitado para varios picos de sendeirismo.

Picos populares por riba dos 6,000 m para escalar en 2027

Nome do picoElevaciónrexiónFiestra de escalada axeitadaExperiencia de escalada
Pico de Mera6,476 m / 21,247 ftKhumbuAbril a maio, outubro a novembroViaxes por glaciares, uso de crampóns e habilidades básicas de montañismo
Pico da Illa (Imja Tse)6,189 m / 20,305 ftEveresteAbril a maio, outubro a novembroTécnicas de corda, piolet e experiencia con crampóns
Lobuche Leste6,119 m / 20,075 ftEveresteAbril a maio, outubro a novembroRecoméndase experiencia previa en montañismo
Pico Pisang6,091 m / 19,984 ftAnnapurnaAbril a maio, outubro a novembroHabilidades técnicas básicas de escalada e experiencia en glaciares
Chulu Leste6,584 m / 21,601 ftAnnapurnaAbril a maio, outubro a novembroBoa experiencia alpina e preparación técnica
Chulu Oeste6,419 m / 21,063 ftAnnapurnaAbril a maio, outubro a novembroExperiencia en montañismo e habilidades con cordas
Kyajo Ri6,186 m / 20,295 ftKhumbuAbril a maio, outubro a novembroRecoméndase experiencia técnica en escalada
Pico Dhampus6,012 m / 19,724 ftdhaulagiriAbril a maio, outubro a novembroExperiencia en sendeirismo de gran altitude e habilidades básicas de escalada
Singu Chuli6,501 m / 21,329 ftAnnapurnaAbril a maio, outubro a novembroRecoméndase experiencia avanzada en montañismo

Ten en conta que pode haber algunhas variacións nas altitudes dos picos e na dificultade da escalada entre as fontes. A necesidade de permisos varía segundo as montañas e as normativas gobernamentais. Algúns picos están baixo a xestión da Asociación de Montañismo de Nepal e outros baixo o Departamento de Turismo.

Que pico deberías escoller?

A túa decisión debe basearse na túa experiencia pasada en escalada, na túa condición física e na túa capacidade técnica.

  • Cunha preparación e apoio axeitados, o pico Mera é un obxectivo axeitado para senderistas en forma. Require viaxe por glaciares e equipo de montañismo.
  • Para subir a Island Peak requírense habilidades básicas de montañismo, como crampóns, cordas e un piolet.
  • Lobuche East é máis avanzado e recoméndase para aqueles que teñan experiencia previa en montaña.
  • O pico Pisang require unha boa condición física e coñecementos técnicos de escalada
  • Debido á altura, ás condicións da neve e aos tramos técnicos, é importante planificar coidadosamente as rutas de Chulu Leste e Chulu Oeste.
  • Singu Chuli é máis desafiante que iso e é para escaladores máis avanzados.

Os escaladores que queiran ir ao Himalaia máis alto tamén poden explorar o Himlung Himal (7,126 m), que é un pouco máis esixente pero tamén ofrece o apoio de expedición e a experiencia necesarios para emprender esta ruta.

Viaxe recomendada

Escalada ao pico Mera

18 días
|
Viaxe difícil

O programa de escalada debería incluír algúns días de aclimatación, adestramento axeitado, flexibilidade para adaptarse ao tempo e plans de emerxencia. A altura dun pico non é unha medida da súa dificultade.

Factores importantes a ter en conta antes de elixir o mes do sendeirismo

Escoller un mes axeitado é só a metade da historia á hora de planificar unha viaxe ao Himalaia. Antes de reservar a túa viaxe, ten en conta o seguinte.

  • Consulta a altitude, o tempo e as condicións do sendeiro da ruta escollida
  • Dé tempo suficiente para aclimatarse e evitar o mal de altura
  • Ponte en forma camiñando, facendo sendeirismo e facendo exercicio regularmente
  • Fai reservas de hotel a principios da primavera e do outono
  • Verificar os permisos necesarios de sendeirismo, zona de conservación e escalada
  • Seguro de viaxe que inclúe sendeirismo a gran altitude e evacuación de emerxencia
  • Ter roupa, calzado e equipamento axeitados para a tempada
  • Consulta sempre o tempo e as condicións da ruta antes de saír
  • Contrata un escalador ou un equipo de sendeirismo experimentado
  • Consulta a información de viaxe e as novas políticas de viaxe antes de viaxar

Tamén se recomenda aos viaxeiros que revisen os requisitos actualizados dos permisos, as opcións de transporte e as normativas locais antes de reservar viaxes para 2027.

Preguntas frecuentes sobre o mellor momento para facer sendeirismo no Nepal

Cal é o mellor mes para facer sendeirismo no Nepal?

Outubro e abril son dous dos meses máis populares. Outubro xeralmente ofrece ceos despexados despois do monzón, mentres que abril trae temperaturas máis cálidas e bosques de rododendros en flor.

ruta do Makalu

Podo facer sendeirismo no Nepal durante a tempada de monzóns?

Si. Aínda que de xuño a setembro chove forte en moitas partes do Nepal, destinos con pouca choiva como o Alto Mustang e o Dolpo seguen sendo opcións axeitadas.

É posible facer sendeirismo de inverno no Nepal?

Si. Moitas rutas de sendeirismo a altitudes máis baixas pódense facer en decembro, xaneiro e febreiro. Pero nas rutas de montaña máis altas, agárdase neve intensa e temperaturas conxeladas.

Cales son os mellores meses para a ruta do campo base do Everest?

De marzo a maio e de setembro a novembro son xeralmente os períodos preferidos. Outubro e abril son especialmente populares polas súas condicións favorables para o sendeirismo.

Poderán os principiantes escalar un pico de 6,000 m en Nepal en 2027?

Mera Peak e Island Peak son algúns dos posibles picos para principiantes en forma que teñan un adestramento e unha guía axeitados. Non obstante, ningún deles debería considerarse rutas de sendeirismo estándar. É fundamental ter un adestramento básico de montañismo e aclimatación.

Cal é a mellor estación para escalar montañas en Nepal?

A primavera e o outono son as estacións principais para moitos picos de sendeirismo. Hai unha serie de grandes rutas de escalada que son especialmente axeitadas para a primavera e algúns picos con boas condicións no outono.

Viaxe recomendada

Ruta polo baixo Dolpo

20 días
|
Viaxe difícil

Necesito un permiso de escalada para picos de máis de 6,000 m?

Si. Necesítanse permisos de escalada para varios picos, e a autoridade competente varía segundo o pico. A escalada de picos está xestionada por dous organismos diferentes: a Asociación Nepalesa de Montañismo e o Departamento de Turismo. Antes de emprender a viaxe, comproba ben os requisitos máis recentes.

Consideracións Finais

Escoller a mellor época para facer sendeirismo no Nepal depende do teu destino, experiencia e obxectivos de viaxe. A primavera e o outono seguen sendo as opcións máis fiables para a maioría das rutas de sendeirismo populares, mentres que o inverno ofrece oportunidades para viaxes máis tranquilas a baixa altitude. En tempos de monzóns, outros lugares como o Alto Mustang ou o Dolpo ofrecerán alternativas.

Cando penses nunha viaxe ao Himalaia en 2027, convén que teñas en conta o tipo de viaxe que queres facer: unha ruta cómoda nunha casa de té, unha ruta desafiante de ata 6000 m ou unha escalada máis técnica por riba dese nivel. Todas elas teñen diferentes niveis de preparación.

Fai os arranxos da viaxe segundo a estación, reserva tempo para aclimatarte e verifica a información meteorolóxica e os permisos actualizados antes de viaxar. Dependendo da preparación, hai boas oportunidades de sendeirismo e montañismo no Nepal durante a maior parte do ano.

Planifica o teu seguinte
Viaxe ao Himalaia!

Planificamos viaxes de vacacións personalizadas e flexibles segundo a duración das túas vacacións, desexos adicionais e demandas.

Planifica as túas viaxes
plan-i
perfil

Chatea co noso deseñador de viaxes Shiba

Necesitas axuda? O noso axente experto está aquí para axudarche! Enche o formulario a continuación para iniciar unha conversa e obter respostas rápidas ás túas dúbidas.

Activa JavaScript no teu navegador para completar este formulario.