imatge d'expert
Parla amb un expert en viatges (Shiba)
Planificador de viatges

Millor moment per fer senderisme al Nepal: una guia completa mes a mes (2027)

El Nepal és una destinació turística durant tot l'any, però el clima, les condicions dels senders i la visibilitat de la muntanya canvien considerablement d'una estació a una altra. L'elecció del mes adequat pot marcar una gran diferència en l'experiència de senderisme a l'Himàlaia, que és una destinació d'alta muntanya.

La millor època per fer senderisme al Nepal generalment és durant la primavera (de març a maig) i la tardor (de setembre a novembre). El clima tendeix a ser més estable durant aquests mesos i les temperatures diürnes són més càlides amb les vistes de la muntanya més clares. Però hi ha avantatges i desavantatges de l'hivern i el monsó, especialment per a aquells que prefereixen senders menys transitats i zones d'ombra de pluja com l'Upper Mustang i el Dolpo.

Millor moment per fer senderisme al Nepal

La temporada també pot estar influenciada per la destinació i els plans de viatge. Una persona que organitza el trekking al camp base de l'Everest pot triar un mes diferent del d'una persona que va a la regió de l'Annapurna o d'una persona que intenta escalar un punt alt d'una muntanya. De la mateixa manera, quan l'alpinista està destinat a assolir muntanyes de més de 6000 m (19,685 peus), ha de tenir en compte les condicions de la neu, la velocitat del vent i els períodes convenients per a l'escalada.

Aquesta és la guia de senderisme mensual per visitar el Nepal el 2027. També tracta el clima estacional, les destinacions populars de senderisme, les oportunitats d'escalada a gran altitud i consells útils per planificar el vostre viatge a l'Himàlaia.

Resum de les temporades de senderisme al Nepal

Hi ha cinc estacions principals al Nepal, és a dir, primavera, estiu, monsó, tardor i hivern. Les muntanyes, els turons i les zones baixes tenen condicions úniques a cada estació.

Les temporades punta de senderisme del 2027 són la primavera i la tardor. No obstant això, hi ha algunes destinacions que encara es poden visitar durant la resta de l'any.

temporadaMesosCondicions GeneralsActivitats adequades
primaveraDe març a maigTemperatures suaus, flors en flor i temps generalment favorableSenderisme, escalada de cims i expedicions de muntanya
estiuDe juny a agostTemperatures més càlides i augment de les precipitacionsTrekking sota l'ombra de la pluja i expedicions seleccionades
MontsóDe juny a setembrePluges fortes, cels ennuvolats i pistes relliscosesTrekking Upper Mustang i Dolpo
TardorDe setembre a novembreCels clars, temps estable i temperatures agradablesSenderisme, alpinisme i fotografia
hivernDesembre a febrerTemperatures fredes, nevades i menys visitantsSenderisme a baixa altitud i ascensions hivernals seleccionades

La primavera i la tardor són generalment les opcions més fiables per al senderisme tradicional de l'Himàlaia. Tanmateix, l'època ideal per fer senderisme al Nepal depèn de la destinació, la ruta i les condicions meteorològiques, així com de l'altitud a la qual es fa el senderisme.

Millor moment per fer senderisme al Nepal: guia mes a mes

Conèixer el temps previst per al mes us ajuda a triar el moment adequat per fer senderisme. A continuació us expliquem què podeu esperar al Nepal el 2027.

Gener: Senderisme d'hivern i tranquil·les rutes de muntanya

És un dels mesos més freds de l'any al Nepal, especialment a les zones de l'Himàlaia. A les rutes de senderisme més elevades, s'experimenten temperatures de congelació, neu i vents forts. Els passos d'alta muntanya poden arribar a ser difícils de passar o fins i tot tancats.

Viatge recomanat

Trek de la vall de Langtang

8 dies
|
Viatge moderat

Però els llocs a altituds més baixes encara són bons per fer senderisme. Les opcions possibles són: Ghorepani Poon Hill , Nagarkot , la vall de Katmandú i algunes parts de la regió de Langtang, depenent de les condicions meteorològiques.

El gener és sens dubte el millor mes per fer senderisme pels camins principals perquè no hi ha tants excursionistes. Tot i que pot fer fred, matins i nits, és possible veure les muntanyes després de la neu.

El gener no sol ser el mes per escalar cims, ja que fa molt fred i neu intensa. L'intent d'ascensió hivernal requereix experiència, equipament i assistència professional.

Febrer: L'inici del període de senderisme de primavera

El febrer és l'època de l'any en què l'hivern comença a desaparèixer i comença la primavera. A les altituds més baixes, les temperatures comencen a pujar, però a les altituds més altes encara fa fred.

Les rutes a altituds més baixes i moderades com Poon Hill, Mardi Himal i algunes parts de la regió de l'Annapurna són adequades. Abans que comenci la temporada principal de primavera, els excursionistes poden gaudir de senders més tranquils.

Encara hi ha possibilitat de neu a les zones més altes de Langtang i a la zona de l'Everest. Per tant, és crucial comprovar l'estat dels senders abans de començar.

El febrer pot ser la temporada per a algunes escalades hivernals, però no sol ser la millor temporada per a excursions típiques als cims.

Març: un bon mes per al senderisme de primavera

La temporada principal de senderisme comença al març. El clima s'escalfa, els boscos comencen a tornar-se verds i els rododendrons comencen a florir en algunes zones de l'Himàlaia.

Les destinacions populars inclouen:

  • Trek al camp base de l’Everest
  • Excursió al camp base de l'Annapurna
  • Trek de la vall de Langtang
  • Ghorepani Poon Hill Trek
  • Circuit de Manaslu Trek

En general, la visibilitat a la muntanya és bona, sobretot els matins clars. Però, de vegades, els senders i els passos de muntanya més alts poden veure's afectats per la neu.

El març també és un bon mes de preparació per als escaladors que es dirigeixen a la temporada de primavera. Si algú està interessat en fer escalada a pics al Nepal el 2027, pot començar la seva caminada cap a Mera Peak , Island Peak i Lobuche East, depenent del temps i la ruta.

Abril: Un dels millors mesos per fer senderisme i escalada

L'abril és un dels mesos preferits per fer senderisme al Nepal. El temps és majoritàriament bo i els boscos són una bella mostra de rododendrons i la temperatura diürna és agradable en moltes altituds de senderisme.

Hi ha molts turistes a la regió de l'Everest, l'Annapurna, el Langtang i el Manaslu aquest mes. També és un bon moment per a excursions més llargues que travessen passos més alts.

Aventura d'escalada al pic de Mera

Els aficionats a l'alpinisme saben que l'abril és un mes important. Nombrosos escaladors fan ascensions primaverals als cims de l'Everest i altres muntanyes de l'Himàlaia.

L'escalada és popular i es practica amb freqüència en els següents llocs:

  • Pic Mera (6,476 m / 21,247 peus)
  • Island Peak (6,189 m / 20,305 peus)
  • Pic Est de Lobuche (6,119 m / 20,075 peus)
  • Pic Pisang (6,091 m / 19,984 peus)
  • Pic Est de Chulu (6,584 m / 21,601 peus)

Els nivells d'habilitat tècnica i forma física necessaris per a aquestes escalades varien. És recomanable que els escaladors tinguin els permisos, guies i equipament adequats abans de la sortida.

Maig: Senderisme abans del monsó

El maig és l'últim mes de la temporada de senderisme de primavera. Les condicions meteorològiques solen ser càlides a altituds més baixes i encara hi ha bon temps per a l'escalada a nivells de muntanya més alts.

Generalment, el senderisme és millor a principis de maig, però amb més núvols i ruixats previs al monsó cap a finals de maig.

Viatge recomanat

Trek al camp base de l’Everest

15 dies
|
Viatge moderat

El camp base de l'Everest, el circuit de l'Annapurna , el Manaslu i el Langtang continuen sent populars. Tanmateix, la visibilitat pot no ser tan consistent, sobretot durant la tarda.

El maig també és un mes important per a l'alpinisme d'alta muntanya. Per a moltes expedicions, la millor finestra meteorològica per a un cim és abans dels monsons.

Els escaladors que vulguin pujar per sobre dels 6,000 m (19,685 peus) haurien de reservar el màxim temps possible per a l'aclimatació, l'entrenament i els retards relacionats amb el clima.

Juny: L'inici del monsó

El juny és la transició del monsó de primavera al monsó d'estiu. Plou una mica més a l'est i al centre del Nepal.

Els camins són mullats; les sangoneres, les esllavissades i el temps ennuvolat fan que el senderisme en zones populars com l'Annapurna, l'Everest i el Langtang sigui més difícil.

Tanmateix, les precipitacions a les zones d'ombra al nord de l'Himàlaia són molt menors. Per tant, les parts de l'Alt Mustang i el Dolpo són alternatives adequades.

Les condicions meteorològiques canvien al juny i no es recomana fer les excursions habituals en els pics. Pot ser que hi hagi algunes expedicions que encara estiguin en marxa, però requeriran una planificació acurada.

Juliol: Senderisme al Nepal durant les fortes pluges

El Nepal rep més precipitacions al mes de juliol. Moltes rutes de senderisme es veuen afectades per les pluges regulars a les muntanyes baixes i als boscos.

El transport per carretera pot veure's obstaculitzat per esllavissades i els camins poden tornar-se fangosos i relliscosos. Els núvols espessos també fan que sigui més difícil predir què es pot veure des de les muntanyes.

L'Upper Mustang és un lloc perfecte per visitar durant el juliol, ja que és relativament sec a causa de l'ombra de pluja de l'Himàlaia.

La zona ofereix la possibilitat de visitar els assentaments tradicionals, els monestirs i els paisatges de Lo Manthang.

El Dolpo és una altra possible destinació, tot i que cal consultar les rutes individuals i les condicions d'accés abans de viatjar.

La majoria de plans per a l'escalada convencional a gran altitud no són adequats per al juliol.

Agost: Senderisme monsònic i destinacions a l'ombra de la pluja

A l'agost, continua la temporada de monsons; cauen fortes pluges a moltes zones del Nepal. Les zones populars de senderisme de muntanya poden ser difícils de recórrer a causa de la humitat dels camins i la interrupció del transport.

Tanmateix, aquells interessats en viatjar durant l'estació de pluges al Nepal poden preferir visitar l'Alt Mustang i el Dolpo.

Els paisatges són més verds en moltes zones i el nombre de visitants és generalment menor que durant la primavera i la tardor.

Trekking del Mustang Inferior vs Mustang Superior

La majoria d'escaladors no prefereixen pujar a cims de 6,000 m durant el mes d'agost. Les condicions de la neu, la pluja i el clima canviant també poden presentar riscos addicionals.

És important que els viatgers siguin flexibles amb els seus plans de viatge i que consultin les previsions locals abans de viatjar.

Setembre: La transició cap a la tardor

El setembre és una època en què els monsons es converteixen en tardor. Les precipitacions disminueixen lentament, però encara hi pot haver ruixats en moltes zones a principis de setembre.

A finals de mes, la visibilitat a la muntanya sol ser bona i les condicions de senderisme milloren.

Les regions de les excursions de l'Everest, l'Annapurna, el Langtang i el Manaslu atrauen lentament cada cop més excursionistes.

També es poden escalar alguns pics de l'Himàlaia al setembre, segons el temps i les condicions estacionals. Però els escaladors no haurien d'esperar que totes les rutes estiguin obertes just després del monsó.

En moltes zones de senderisme populars, principis de setembre no és el millor moment per fer senderisme i finals de setembre és millor.

Octubre: el millor mes per a molts excursionistes

L'octubre és sens dubte un dels millors mesos per fer senderisme al Nepal. El monsó sol desaparèixer i el temps millora a la majoria de les muntanyes a la tarda.

Viatge recomanat

Excursió al camp base de l'Annapurna

10 dies
|
Viatge moderat

Aquest mes és un moment ideal per a senderisme de llarga distància i excursions amb llargs passos d'alta muntanya.

Les destinacions populars inclouen:

  • Trek al camp base de l’Everest
  • Excursió al circuit de l'Annapurna
  • Circuit de Manaslu Trek
  • Trekking pel circuit de Kanchenjunga
  • Excursió als llacs Gokyo
  • Trek de la vall de Langtang

També hi ha disponibles excursions d'escalada de tardor seleccionades durant l'octubre. Aquesta època de l'any és perfecta per als alpinistes que vulguin escalar el Mera Peak, l'Island Peak, el Lobuche East i altres destinacions d'escalada permeses.

El principal inconvenient és la quantitat de trànsit. Algunes de les rutes turístiques i els albergs més populars poden estar complets, per la qual cosa es recomana reservar amb antelació.

Novembre: Vistes clares de muntanya i senderisme còmode

Novembre també és una bona època per fer senderisme al Nepal. És sec, amb aire clar i les temperatures diürnes a baixa i mitjana altitud són agradables.

La primera meitat de novembre és una època ideal per fer senderisme a gran altitud. Les temperatures comencen a baixar a la darrera part del mes a altituds més elevades.

Les opcions habituals són les excursions a la zona de l'Annapurna, la zona de l'Everest, la vall de Langtang i altres excursions curtes al voltant de Katmandú i Pokhara.

Campament base de l'Annapurna

També hi ha algunes oportunitats d'escalada a la tardor al novembre. Però amb un clima més fred i unes condicions de neu diferents, és important estar ben preparat.

Si no t'agrada la multitud i les vistes són clares, el novembre és un bon moment per viatjar.

Desembre: Comença el senderisme d'hivern

La temporada d'hivern comença a l'Himàlaia al desembre. Les zones elevades són fredes i els senders i passos de muntanya poden quedar coberts de neu.

Però hi haurà la possibilitat de fer senderisme a altituds més baixes. Per a aquests llocs, es recomana la regió de l'Annapurna, les parts més baixes i destinacions com Ghorepani Poon Hill, la vall de Katmandú i Dhampus .

Viatge recomanat

Trekking a Ghorepani Poonhill

7 dies
|
Viatge moderat

L'avantatge del desembre és que molts senders es tornen més tranquils després de la tardor. Si el dia és clar, les vistes de la muntanya poden ser fantàstiques.

El desembre pot ser una època difícil per a l'escalada a cims d'alta muntanya a causa de les temperatures fredes, els forts vents i les condicions de neu. Per a aquestes ascensions calen tant escaladors experimentats com equipament d'hivern adequat.

Millor època per fer senderisme a diferents regions del Nepal

Cada lloc per fer senderisme té el seu propi patró climàtic. El millor moment per viatjar depèn de la seva ubicació, la seva alçada i la seva situació geogràfica.

Regió de senderismeMesos recomanatsDestinacions adequades
EverestDe març a maig, de setembre a novembreCamp base de l'Everest, llacs de Gokyo, tres passos
AnnapurnaDe març a maig, de setembre a novembreCircuit de l'Annapurna, ABC, Mardi Himal, Poon Hill
LangtangDe març a maig, de setembre a novembreVall de Langtang, Gosaikunda, Helambu
ManasluDe març a maig, de setembre a novembreCircuit de Manaslu, Vall de Tsum
MustangoDe març a novembreMustang Superior, Mustang Inferior
DolpDe maig a octubreDolpo Superior, Dolpo Inferior
KanchenjungaDe març a maig, d'octubre a novembreCircuit de Kanchenjunga
MakaluDe març a maig, d'octubre a novembreCamp base de Makalu

Aquestes són finestres meteorològiques recomanades i no estan garantides. El temps i les condicions poden variar d'un any a l'altre.

Escalada a pics al Nepal 2027: millors mesos i muntanyes per sobre dels 6,000 m

El Nepal no és només un país de senderisme, sinó també un important país d'alpinisme. Aquells que vulguin aventurar-se més enllà de la ruta de senderisme normal poden fer plans per escalar un pic de l'Himàlaia.

Per a escaladors experimentats i aquells que busquen millorar les seves habilitats tècniques d'escalada, Peak Climbing in Nepal 2027 oferirà l'oportunitat d'explorar les muntanyes de la regió.

Vista èpica de grup fix per a la caminada del circuit de Manaslu

La primavera (de març a maig) i la tardor (de setembre a novembre) són els principals períodes a tenir en compte per a molts objectius d'escalada. La primavera és important per a les grans expedicions a l'Himàlaia i la tardor és adequada per a diversos pics de senderisme.

Cims populars de més de 6,000 m per escalar el 2027

Nom del picElevacióregióFinestra d'escalada adequadaExperiència d'escalada
Pic de Mera6,476 m / 21,247 ftKhumbuD'abril a maig, d'octubre a novembreViatge a glaceres, ús de grampons i habilitats bàsiques d'alpinisme
Pic de l'Illa (Imja Tse)6,189 m / 20,305 ftEverestD'abril a maig, d'octubre a novembreTècniques de corda, piolet i experiència amb grampons
Lobuche Est6,119 m / 20,075 ftEverestD'abril a maig, d'octubre a novembreEs recomana experiència prèvia en muntanyisme.
Pic de Pisang6,091 m / 19,984 ftAnnapurnaD'abril a maig, d'octubre a novembreHabilitats tècniques bàsiques d'escalada i experiència a les glaceres
Chulu Est6,584 m / 21,601 ftAnnapurnaD'abril a maig, d'octubre a novembreBona experiència alpina i preparació tècnica
Chulu Oest6,419 m / 21,063 ftAnnapurnaD'abril a maig, d'octubre a novembreExperiència en muntanyisme i habilitats amb cordes
Kyajo Ri6,186 m / 20,295 ftKhumbuD'abril a maig, d'octubre a novembreEs recomana experiència tècnica en escalada.
Pic de Dhampus6,012 m / 19,724 ftDhaulagiriD'abril a maig, d'octubre a novembreExperiència en senderisme d'alta muntanya i habilitats bàsiques d'escalada
Singu Chuli6,501 m / 21,329 ftAnnapurnaD'abril a maig, d'octubre a novembreEs recomana experiència avançada en muntanyisme.

Tingueu en compte que hi pot haver algunes variacions en les elevacions dels pics i la dificultat de l'escalada entre les fonts. La necessitat de permisos varia segons la muntanya i les regulacions governamentals. Hi ha alguns pics que estan sota la gestió de l'Associació de Muntanyisme del Nepal i d'altres sota el Departament de Turisme.

Quin pic hauries de triar?

La teva decisió s'ha de basar en la teva experiència prèvia en escalada, la teva forma física i les teves habilitats tècniques.

  • Amb una preparació i un suport adequats, el pic Mera és un objectiu adequat per a excursionistes en forma. Requereix viatge a la glacera i equipament d'alpinisme.
  • Es requereixen habilitats bàsiques d'alpinisme per a Island Peak, com ara grampons, cordes i un piolet.
  • Lobuche East és més avançat i es recomana per a aquells que tenen experiència prèvia en els Alps.
  • El pic Pisang requerirà una bona condició física i coneixements tècnics d'escalada
  • A causa de l'alçada, les condicions de la neu i les seccions tècniques, és important planificar amb cura per a Chulu East i Chulu West.
  • Singu Chuli és més desafiant que això i és per a escaladors més avançats.

Els escaladors que vulguin anar a l'Himàlaia més alt també poden explorar l'Himlung Himal (7,126 m), que és una mica més exigent però també ofereix el suport d'expedició i l'experiència necessaris per dur a terme aquesta caminada.

Viatge recomanat

Escalada al pic de Mera

18 dies
|
Viatge difícil

El programa d'escalada hauria d'incloure alguns dies d'aclimatació, un entrenament adequat, flexibilitat per adaptar-se a la meteorologia i plans d'emergència. L'alçada d'un cim no és una mesura de la seva dificultat.

Factors importants a tenir en compte abans de triar el mes del senderisme

Triar un mes adequat és només la meitat de la història quan es tracta de planificar un viatge a l'Himàlaia. Abans de reservar el vostre viatge, tingueu en compte el següent.

  • Consulta l'altitud, el temps i les condicions del sender de la ruta escollida
  • Doneu prou temps per aclimatar-vos per evitar el mal d'alçada
  • Posa't en forma caminant, fent senderisme i fent exercici regularment
  • Feu reserves d'hotel a principis de primavera i tardor
  • Verificar els permisos necessaris de senderisme, zona de conservació i escalada
  • Assegurança de viatge que inclou senderisme a gran altitud i evacuació d'emergència
  • Tenir roba, calçat i equipament adequats per a la temporada
  • Consulteu sempre el temps i les condicions del sender abans de sortir
  • Contracta un escalador o un equip de senderisme experimentat
  • Consulteu la informació de viatge i les noves polítiques de viatge abans de viatjar

També es recomana als viatgers que revisin els requisits actualitzats dels permisos, les opcions de transport i les regulacions locals abans de reservar viatges per al 2027.

Preguntes freqüents sobre el millor moment per fer senderisme al Nepal

Quin és el millor mes per fer senderisme al Nepal?

Octubre i abril són dos dels mesos més populars. L'octubre generalment ofereix cels clars després del monsó, mentre que l'abril porta temperatures més càlides i boscos de rododendrons en flor.

caminada al Makalu

Puc fer senderisme al Nepal durant la temporada de monsons?

Sí. Tot i que de juny a setembre plou molt a moltes parts del Nepal, destinacions amb poca pluja com l'Upper Mustang i el Dolpo continuen sent opcions adequades.

És possible fer senderisme d'hivern al Nepal?

Sí. Moltes excursions a altituds més baixes es poden fer al desembre, gener i febrer. Però a les rutes de muntanya més altes, espereu fortes nevades i temperatures gèlides.

Quins són els millors mesos per fer una excursió al camp base de l'Everest?

De març a maig i de setembre a novembre són generalment els períodes preferits. Octubre i abril són particularment populars per les seves condicions favorables per al senderisme.

Podran els principiants escalar un pic de 6,000 m al Nepal el 2027?

El Mera Peak i l'Island Peak són alguns possibles cims per a principiants amb una formació i guia adequades. Tanmateix, cap dels dos s'ha de considerar com a excursions estàndard. És crucial tenir una formació bàsica d'alpinisme i aclimatació.

Quina és la millor estació per escalar cims al Nepal?

La primavera i la tardor són les estacions principals per a molts pics de senderisme. Hi ha diverses grans excursions d'escalada que són especialment adequades per a la primavera i alguns pics amb bones condicions a la tardor.

Viatge recomanat

Trekking pel Baix Dolpo

20 dies
|
Viatge difícil

Necessito un permís d'escalada per a pics de més de 6,000 m?

Sí. Es necessiten permisos d'escalada per a diversos pics, i l'autoritat pertinent varia segons el pic. L'escalada dels pics està gestionada per dos organismes diferents: l'Associació de Muntanyisme del Nepal i el Departament de Turisme. Abans d'embarcar-vos en el vostre viatge, comproveu els requisits més recents.

Consideracions finals

Triar el millor moment per fer senderisme al Nepal depèn de la vostra destinació, experiència i objectius de viatge. La primavera i la tardor continuen sent les opcions més fiables per a la majoria de rutes de senderisme populars, mentre que l'hivern ofereix oportunitats per a excursions més tranquil·les a baixa altitud. Durant l'època monsònica, altres llocs com l'Alt Mustang o el Dolpo oferiran alternatives.

Quan penseu en un viatge a l'Himàlaia el 2027, voldreu tenir en compte el tipus de viatge que voleu fer: una caminada còmoda en una casa de te, una caminada desafiant fins als 6000 m (19685 peus) o una escalada més tècnica per sobre d'aquest nivell. Tots tenen diferents nivells de preparació.

Feu els preparatius de viatge segons la temporada, dediqueu temps a aclimatar-vos i verifiqueu la informació meteorològica i els permisos actualitzats abans de viatjar. Depenent de la preparació, hi ha bones oportunitats de senderisme i muntanyisme al Nepal durant la major part de l'any.

Planifica el teu proper
Viatge a l'Himàlaia!

Planifiquem viatges de vacances personalitzats i flexibles segons la durada de les vostres vacances, desitjos i demandes addicionals.

Planifica els teus viatges
pla-i
perfil

Xateja amb el nostre dissenyador de viatges Shiba

Necessiteu ajuda? El nostre agent expert està aquí per ajudar-vos! Empleneu el formulari següent per iniciar un xat i resoldre els vostres dubtes ràpidament.

Si us plau, activeu JavaScript al vostre navegador per completar aquest formulari.