obraz ekspercki
Porozmawiaj z ekspertem ds. podróży (Shiba)
Trip Planner

Najlepszy czas na trekking w Nepalu: kompletny przewodnik miesięczny (2027)

Nepal to cel podróży przez cały rok, ale pogoda, warunki na szlakach i widoczność w górach zmieniają się znacząco w zależności od pory roku. Wybór odpowiedniego miesiąca może mieć ogromny wpływ na komfort trekkingu w Himalajach, które są celem wysokogórskim.

Najlepszy czas na trekking w Nepalu przypada zazwyczaj na wiosnę (od marca do maja) i jesień (od września do listopada). W tych miesiącach pogoda jest zazwyczaj bardziej stabilna, a temperatury w ciągu dnia wyższe, a widoki na góry wyraźniejsze. Zima i monsun mają jednak swoje plusy i minusy, szczególnie dla tych, którzy preferują mniej uczęszczane szlaki i obszary zacienione przez deszcz, takie jak Górny Mustang i Dolpo.

Najlepszy czas na trekking w Nepalu

Pora roku może również zależeć od celu podróży i planów. Osoba organizująca trekking do bazy pod Everestem może wybrać inny miesiąc niż osoba wybierająca się w rejon Annapurny lub próbująca zdobyć wysoki szczyt górski. Podobnie, jeśli alpinista planuje zdobyć szczyty powyżej 6000 m n.p.m. (19 685 stóp), musi wziąć pod uwagę warunki śniegowe, prędkość wiatru i dogodne terminy na wspinaczkę.

To przewodnik po trekkingu, który przedstawia harmonogram wycieczek do Nepalu w 2027 roku, miesiąc po miesiącu. Omówiono w nim również pogodę sezonową, popularne miejsca trekkingowe, możliwości wspinaczki wysokogórskiej oraz przydatne wskazówki dotyczące planowania podróży w Himalaje.

Przegląd sezonów trekkingowych w Nepalu

W Nepalu istnieje pięć głównych pór roku: wiosna, lato, monsun, jesień i zima. Góry, wzgórza i niziny charakteryzują się unikalnymi warunkami w każdej porze roku.

Szczyt sezonu trekkingowego w 2027 roku przypada na wiosnę i jesień. Są jednak miejsca, które można zwiedzać również przez resztę roku.

Pora rokuMiesiąceWarunki ogólneOdpowiednie działania
WiosnaOd marca do majaŁagodne temperatury, kwitnące kwiaty i ogólnie sprzyjająca pogodaTrekking, wspinaczka szczytowa i wyprawy górskie
LatoOd czerwca do sierpniaCieplejsze temperatury i większe opady deszczuTrekking w deszczu i wybrane wyprawy
MonsunOd czerwca do wrześniaUlewne deszcze, zachmurzone niebo i śliskie szlakiTrekking po Górnym Mustangu i Dolpo
JesieńOd września do listopadaCzyste niebo, stabilna pogoda i komfortowe temperaturyTrekking, wspinaczka górska i fotografia
ZimaOd grudnia do lutegoNiskie temperatury, opady śniegu i mniejsza liczba odwiedzającychTrekking na niższych wysokościach i wybrane wspinaczki zimowe

Wiosna i jesień to zazwyczaj najpewniejsze wybory na tradycyjny trekking w Himalajach. Idealny czas na trekking w Nepalu zależy jednak od celu podróży, trasy i warunków pogodowych, a także wysokości, na której się znajdujesz.

Najlepszy czas na trekking w Nepalu: przewodnik miesięczny

Znajomość przewidywanej pogody na dany miesiąc pomoże Ci wybrać odpowiedni czas na trekking. Oto, czego możesz się spodziewać w Nepalu w 2027 roku.

Styczeń: Zimowe wędrówki i spokojne górskie szlaki

To jeden z najzimniejszych miesięcy w roku w Nepalu, zwłaszcza w Himalajach. Na wyżej położonych szlakach trekkingowych panują mroźne temperatury, śnieg i silne wiatry. Wysokogórskie przełęcze mogą być trudne do pokonania lub nawet zamknięte.

Polecana wycieczka

Wędrówka po dolinie Langtang

8 dni
|
Umiarkowana podróż

Jednak miejsca na niższych wysokościach nadal nadają się na trekking. Możliwe opcje to: Ghorepani Poon Hill , Nagarkot , Dolina Katmandu i wybrane części regionu Langtang , w zależności od warunków pogodowych.

Styczeń to zdecydowanie najlepszy miesiąc na wędrówki po głównych szlakach, ponieważ nie ma na nich zbyt wielu wędrowców. Chociaż rano i wieczorem bywa zimno, góry można zobaczyć po opadach śniegu.

Styczeń zazwyczaj nie jest miesiącem sprzyjającym wspinaczce szczytowej, ponieważ jest bardzo zimno i śnieg jest twardy. Próba zimowego wejścia wymaga doświadczenia, sprzętu i profesjonalnej pomocy.

Luty: Początek okresu wiosennych wędrówek

Luty to pora roku, kiedy zima zaczyna ustępować, a zaczyna się wiosna. Na niższych wysokościach temperatury zaczynają rosnąć, ale na wyższych partiach gór nadal jest zimno.

Odpowiednie są trasy na niższych i średnich wysokościach, takie jak Poon Hill, Mardi Himal i niektóre części regionu Annapurna. Przed rozpoczęciem głównego sezonu wiosennego, trekkerzy mogą korzystać z cichszych szlaków.

W wyższych partiach Langtangu i w rejonie Mount Everestu nadal istnieje ryzyko opadów śniegu. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie stanu szlaków przed wyruszeniem.

Luty może być sezonem wybranych zimowych wspinaczek dla wspinaczy, ale nie jest to zazwyczaj najlepszy czas na typowe wyprawy szczytowe.

Marzec: Dobry miesiąc na wiosenne trekkingi

Główny sezon trekkingowy rozpoczyna się w marcu. Pogoda robi się cieplejsza, lasy zaczynają się zielenić, a w niektórych rejonach Himalajów zaczynają kwitnąć rododendrony.

Popularne destynacje obejmują:

  • Everest Base Camp Trek
  • Trekking do bazy pod Annapurną
  • Wędrówka po dolinie Langtang
  • Trekking na wzgórze Ghorepani Poon
  • Wędrówka po Manaslu

Generalnie widoczność w górach jest dobra, szczególnie w pogodne poranki. Czasami jednak wyższe szlaki i przełęcze górskie mogą być zasypane śniegiem.

Marzec to również dobry miesiąc przygotowań dla wspinaczy, którzy wyruszają na wiosnę. Osoby zainteresowane wspinaczką szczytową w Nepalu w 2027 roku mogą rozpocząć trekking w kierunku szczytów Mera Peak , Island Peak i Lobuche East, w zależności od pogody i trasy.

Kwiecień: Jeden z najlepszych miesięcy na trekking i wspinaczkę

Kwiecień to jeden z ulubionych miesięcy na trekking w Nepalu. Pogoda jest przeważnie dobra, lasy pięknie prezentują się wśród rododendronów, a temperatura w ciągu dnia jest przyjemna na wielu wysokościach.

W tym miesiącu w rejonie Everestu, Annapurny, Langtangu i Manaslu jest mnóstwo turystów . To również dobry czas na dłuższe trekkingi przez wyższe przełęcze.

Wspinaczka na szczyt Mera

Miłośnicy wspinaczki górskiej wiedzą, że kwiecień to ważny miesiąc. Wielu wspinaczy zdobywa wiosną szczyty Mount Everestu i innych himalajskich szczytów.

Wspinaczka jest popularna i często uprawiana na następujących terenach:

  • Szczyt Mera (6,476 m / 21 247 stóp)
  • Szczyt Island (6,189 m / 20,305 stóp)
  • Szczyt Lobuche East (6,119 m / 20,075 stóp)
  • Szczyt Pisang (6,091 m / 19 984 stóp)
  • Szczyt Chulu East (6,584 m / 21 601 stóp)

Poziom umiejętności technicznych i sprawności fizycznej wymagany do tych wspinaczek jest różny. Zaleca się, aby wspinacze posiadali odpowiednie zezwolenia, przewodników i sprzęt przed wyruszeniem.

Maj: Trekking przed monsunem

Maj to ostatni miesiąc wiosennego sezonu trekkingowego. Warunki pogodowe są zazwyczaj ciepłe na niższych wysokościach, a w wyższych partiach gór wciąż sprzyjające wspinaczce.

Zazwyczaj trekking jest lepszy na początku maja, ale pod koniec maja wzrasta zachmurzenie i pojawiają się opady przedmonsunowe.

Polecana wycieczka

Everest Base Camp Trek

15 dni
|
Umiarkowana podróż

Baza Everestu, obwód Annapurny , Manaslu i Langtang nadal cieszą się popularnością. Jednak widoczność może być niestabilna, zwłaszcza po południu.

Maj to również ważny miesiąc dla wspinaczki wysokogórskiej. Dla wielu wypraw najlepszą pogodą na zdobycie szczytu jest okres przed monsunami.

Wspinacze pragnący wspiąć się na wysokość powyżej 6,000 m (19 685 stóp) powinni przeznaczyć jak najwięcej czasu na aklimatyzację, trening i opóźnienia spowodowane pogodą.

Czerwiec: Początek pory monsunowej

Czerwiec to okres przejściowy między monsunem wiosennym a letnim. We wschodnim i środkowym Nepalu pada nieco więcej deszczu.

Szlaki są mokre; pijawki, osuwiska i pochmurna pogoda utrudniają trekking w popularnych rejonach, takich jak Annapurna, Everest i Langtang.

Opady deszczu w obszarach cienia deszczowego na północ od Himalajów są jednak znacznie niższe. Dlatego też Górny Mustang i Dolpo stanowią dobrą alternatywę.

Warunki pogodowe zmieniają się w czerwcu i regularne wędrówki na szczyty nie są zalecane. Niektóre wyprawy mogą się jeszcze odbyć, ale będą wymagały starannego planowania.

Lipiec: Trekking w Nepalu podczas ulewnych opadów deszczu

W lipcu Nepal odnotowuje większe opady deszczu. Wiele szlaków turystycznych jest narażonych na regularne opady deszczu w niższych partiach gór i lasach.

Transport drogowy może być utrudniony przez osuwiska, a szlaki mogą stać się błotniste i śliskie. Gęste chmury utrudniają również przewidywanie, co będzie można zobaczyć z gór.

Górny Mustang to idealne miejsce do odwiedzenia w lipcu, ponieważ jest tam stosunkowo sucho ze względu na himalajski cień deszczowy.

Obszar ten oferuje możliwość zwiedzania tradycyjnych osad, klasztorów i krajobrazów Lo Manthang.

Dolpo to również możliwy cel podróży, jednak przed podróżą należy sprawdzić poszczególne trasy i warunki dojazdu.

Większość planów dotyczących tradycyjnej wspinaczki wysokogórskiej nie nadaje się do realizacji w lipcu.

Sierpień: Trekking w porze monsunowej i miejsca, w których można odpocząć w cieniu deszczu

W sierpniu trwa pora monsunowa; w wielu regionach Nepalu występują ulewne deszcze. Popularne górskie szlaki trekkingowe mogą być trudne do pokonania ze względu na wilgoć na szlakach i utrudnienia w transporcie.

Jednak osoby zainteresowane podróżowaniem w porze deszczowej w Nepalu mogą woleć odwiedzić Górny Mustang i Dolpo.

W wielu miejscach krajobrazy są bardziej zielone, a liczba turystów jest na ogół niższa niż wiosną i jesienią.

Dolny Mustang kontra Górny Mustang Trek

Większość wspinaczy nie preferuje zdobywania szczytów o wysokości 6,000 m (19 685 stóp) w sierpniu. Warunki śniegowe, opady deszczu i zmienna pogoda mogą również stwarzać dodatkowe ryzyko.

Ważne jest, aby podróżni byli elastyczni w planowaniu podróży i sprawdzali lokalne prognozy pogody przed wyjazdem.

Wrzesień: Przejście ku jesieni

Wrzesień to czas, kiedy monsuny przechodzą w jesień. Opady powoli zanikają, ale na początku września w wielu regionach nadal mogą występować przelotne opady deszczu.

Pod koniec miesiąca widoczność w górach jest zazwyczaj dobra i warunki do uprawiania trekkingu ulegają poprawie.

Rejony trekkingowe na Mount Everest, Annapurnę, Langtanga i Manaslu powoli przyciągają coraz większą liczbę miłośników trekkingu.

Wybrane szczyty Himalajów można zdobywać również we wrześniu, w zależności od pogody i warunków sezonowych. Wspinacze nie powinni jednak oczekiwać, że wszystkie drogi będą otwarte zaraz po monsunie.

W wielu popularnych rejonach trekkingowych początek września nie jest najlepszą porą na wyprawy, a lepsza jest pora na koniec września.

Październik: najlepszy miesiąc dla wielu miłośników trekkingu

Październik to zdecydowanie jeden z najlepszych miesięcy na trekking w Nepalu. Monsun zazwyczaj ustępuje, a pogoda w większości gór poprawia się po południu.

Polecana wycieczka

Trekking do bazy pod Annapurną

10 dni
|
Umiarkowana podróż

Ten miesiąc jest idealnym czasem na długodystansowe trekkingi i wycieczki przez długie, wysokie przełęcze górskie.

Popularne destynacje obejmują:

  • Everest Base Camp Trek
  • Trekking wokół Annapurny
  • Wędrówka po Manaslu
  • Trekking po obwodzie Kanczendzongi
  • Trekking po Jeziorach Gokyo
  • Wędrówka po dolinie Langtang

Wybrane jesienne wyprawy wspinaczkowe są również dostępne w październiku. Ta pora roku jest idealna dla alpinistów, którzy chcą zdobyć szczyty Mera Peak, Island Peak, Lobuche East i inne dozwolone miejsca wspinaczkowe.

Główną wadą jest natężenie ruchu. Niektóre popularne szlaki turystyczne i schroniska mogą być w pełni zarezerwowane, dlatego zaleca się wcześniejszą rezerwację.

Listopad: Przejrzyste widoki na góry i komfortowe wędrówki

Listopad to również doskonały czas na trekking w Nepalu. Jest sucho, powietrze jest czyste, a temperatury w ciągu dnia na niższych i średnich wysokościach są komfortowe.

Pierwsza połowa listopada to doskonały czas na trekking na dużych wysokościach. Temperatury zaczynają spadać w drugiej połowie miesiąca na większych wysokościach.

Popularnymi wyborami są trekkingi w rejonie Annapurny, w rejonie Mount Everestu, w dolinie Langtang i inne krótkie wędrówki wokół Kathmandu i Pokhary.

Obóz bazowy Annapurny

W listopadzie również zdarzają się możliwości wspinaczki jesiennej. Jednak przy chłodniejszej pogodzie i zróżnicowanych warunkach śniegowych, ważne jest, aby odpowiednio się przygotować.

Jeśli nie lubisz tłumów, a widoki są przejrzyste, listopad jest świetną porą na podróż.

Grudzień: Rozpoczyna się zimowy trekking

Sezon zimowy w Himalajach rozpoczyna się w grudniu. Tereny górskie są zimne, a szlaki górskie i przełęcze mogą być pokryte śniegiem.

Wędrówki piesze na niższych wysokościach będą jednak możliwe. W takich miejscach polecane są niższe partie regionu Annapurna oraz miejsca takie jak Ghorepani Poon Hill, Dolina Kathmandu i Dhampus .

Polecana wycieczka

Wędrówka Ghorepani Poonhill

7 dni
|
Umiarkowana podróż

Zaletą grudnia jest to, że po jesieni na wielu szlakach robi się ciszej. Jeśli dzień jest pogodny, widoki na góry mogą być wspaniałe.

Grudzień może być trudnym okresem dla wspinaczki na szczyty wysokogórskie ze względu na niskie temperatury, silny wiatr i warunki śniegowe. Do takich wejść potrzebny jest zarówno doświadczony wspinacz, jak i odpowiedni sprzęt zimowy.

Najlepszy czas na trekking w różnych regionach Nepalu

Każde miejsce do trekkingu ma swój własny klimat. Najlepszy czas na podróż zależy od lokalizacji, wysokości i położenia geograficznego.

Region trekkingowyZalecane miesiąceOdpowiednie miejsca docelowe
Everestod marca do maja, od września do listopadaBaza Everestu, Jeziora Gokyo, Trzy Przełęcze
Annapurnaod marca do maja, od września do listopadaObwód Annapurny, ABC, Mardi Himal, Poon Hill
Langtangod marca do maja, od września do listopadaDolina Langtang, Gosaikunda, Helambu
Manasluod marca do maja, od września do listopadaTor Manaslu, Dolina Tsum
Mustangod marca do listopadaGórny Mustang, Dolny Mustang
Dolpood maja do październikaGórne Dolpo, Dolne Dolpo
KanchenjungaOd marca do maja, od października do listopadaObwód Kanczendzongi
ArtykułyOd marca do maja, od października do listopadaObóz bazowy Makalu

Są to zalecane okna pogodowe i nie są gwarantowane. Pogoda i warunki mogą się zmieniać w zależności od roku.

Wspinaczka szczytowa w Nepalu 2027: najlepsze miesiące i góry powyżej 6,000 m n.p.m.

Nepal to nie tylko kraj trekkingowy, ale także ważny kraj dla miłośników gór. Ci, którzy chcą zapuścić się poza utarte szlaki, mogą zaplanować wspinaczkę na szczyt Himalajów.

Doświadczeni wspinacze i osoby pragnące doskonalić swoje umiejętności techniczne mogą wybrać się na akcję Peak Climbing in Nepal 2027, która pozwoli im eksplorować góry tego regionu.

Manaslu Circuit Trek Fixed Group Epic View

Wiosna (od marca do maja) i jesień (od września do listopada) to główne okresy, które warto wziąć pod uwagę, planując wspinaczkę. Wiosna to ważny okres dla dużych wypraw w Himalaje, a jesień to idealny czas na zdobycie kilku szczytów trekkingowych.

Popularne szczyty powyżej 6,000 m do zdobycia w 2027 roku

Nazwa szczytuElewacjaRegionOdpowiednie okno wspinaczkoweDoświadczenie wspinaczkowe
Mera Szczyt6,476 m / 21,247 ftKhumbuOd kwietnia do maja, od października do listopadaPodróżowanie po lodowcu, używanie raków i podstawowe umiejętności alpinistyczne
Szczyt Wyspy (Imja Tse)6,189 m / 20,305 ftEverestOd kwietnia do maja, od października do listopadaDoświadczenie w posługiwaniu się linami, czekanem i rakami
Lobuche Wschód6,119 m / 20,075 ftEverestOd kwietnia do maja, od października do listopadaZalecane wcześniejsze doświadczenie w wspinaczce górskiej
Szczyt Pisang6,091 m / 19,984 ftAnnapurnaOd kwietnia do maja, od października do listopadaPodstawowe umiejętności wspinaczki technicznej i doświadczenie na lodowcu
Chulu Wschodnie6,584 m / 21,601 ftAnnapurnaOd kwietnia do maja, od października do listopadaDobre doświadczenie alpejskie i przygotowanie techniczne
Chulu Zachód6,419 m / 21,063 ftAnnapurnaOd kwietnia do maja, od października do listopadaDoświadczenie w alpinizmie i umiejętności linowe
Kyajo Ri6,186 m / 20,295 ftKhumbuOd kwietnia do maja, od października do listopadaZalecane doświadczenie we wspinaczce technicznej
Szczyt Dhampus6,012 m / 19,724 ftDhaulagiriOd kwietnia do maja, od października do listopadaDoświadczenie w trekkingu wysokogórskim i podstawowe umiejętności wspinaczkowe
Singu Chuli6,501 m / 21,329 ftAnnapurnaOd kwietnia do maja, od października do listopadaZalecane zaawansowane doświadczenie w alpinizmie

Należy pamiętać, że wysokości szczytów i poziom trudności wspinaczki mogą się różnić w zależności od źródła. Wymagania dotyczące zezwoleń różnią się w zależności od regionu górskiego i przepisów rządowych. Niektóre szczyty znajdują się pod opieką Nepalskiego Stowarzyszenia Alpinizmu, a inne podlegają Departamentowi Turystyki.

Który szczyt powinieneś wybrać?

Decyzja powinna być podjęta na podstawie Twojego dotychczasowego doświadczenia wspinaczkowego, kondycji fizycznej i umiejętności technicznych.

  • Przy odpowiednim przygotowaniu i wsparciu, Mera Peak to odpowiedni cel dla sprawnych trekkerów. Wymaga sprzętu do wędrówek po lodowcach i wspinaczki górskiej.
  • Do zdobycia Island Peak wymagane są podstawowe umiejętności alpinistyczne, takie jak raki, liny i czekan
  • Lobuche East jest bardziej zaawansowanym szlakiem i polecany jest osobom, które mają już doświadczenie w górach
  • Wejście na szczyt Pisang wymaga dobrej kondycji fizycznej i wiedzy technicznej z zakresu wspinaczki
  • Ze względu na wysokość, warunki śniegowe i techniczne odcinki, w przypadku tras Chulu East i Chulu West ważne jest staranne planowanie
  • Singu Chuli jest bardziej wymagający i przeznaczony dla bardziej zaawansowanych wspinaczy

Wspinacze pragnący dotrzeć do wyższych Himalajów mogą również wyruszyć na szczyt Himlung Himal (7,126 m / 23 379 stóp), który jest nieco bardziej wymagający, ale oferuje również wsparcie ekspedycyjne i doświadczenie niezbędne do podjęcia się tej wyprawy.

Polecana wycieczka

Wspinaczka na szczyt Mera

18 dni
|
Trudna podróż

Program wspinaczkowy powinien obejmować kilka dni aklimatyzacji, odpowiednie szkolenie, elastyczność w dostosowywaniu się do warunków pogodowych oraz plany awaryjne. Wysokość szczytu nie jest miarą jego trudności.

Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem miesiąca na trekking

Wybór odpowiedniego miesiąca to dopiero połowa sukcesu w planowaniu podróży w Himalaje. Przed rezerwacją podróży należy wziąć pod uwagę następujące kwestie.

  • Sprawdź wysokość, pogodę i stan szlaku wybranej trasy
  • Daj sobie wystarczająco dużo czasu na aklimatyzację, aby uniknąć choroby wysokościowej
  • Dbaj o formę, spacerując, wędrując i ćwicząc regularnie
  • Dokonaj rezerwacji hotelowej wczesną wiosną i jesienią
  • Zweryfikuj niezbędne zezwolenia na trekking, wstęp do obszarów chronionych i wspinaczkę
  • Ubezpieczenie podróżne obejmujące trekking wysokogórski i ewakuację awaryjną
  • Posiadaj odpowiednią odzież, obuwie i sprzęt na sezon
  • Zawsze sprawdzaj pogodę i stan szlaku przed wyruszeniem
  • Zatrudnij doświadczonego wspinacza lub zespół trekkingowy
  • Przed podróżą sprawdź informacje dotyczące podróży i nowe zasady podróżowania

Podróżnym zaleca się również zapoznanie się z zaktualizowanymi wymogami dotyczącymi zezwoleń, opcjami transportu i lokalnymi przepisami przed zarezerwowaniem podróży na rok 2027.

Najczęściej zadawane pytania o najlepszy czas na trekking w Nepalu

Jaki jest najlepszy miesiąc na trekking w Nepalu?

Październik i kwiecień to dwa najpopularniejsze miesiące. Październik zazwyczaj zapewnia czyste niebo po monsunie, natomiast kwiecień przynosi cieplejsze temperatury i kwitnące lasy rododendronów.

wędrówka Makalu

Czy mogę uprawiać trekking w Nepalu w porze monsunowej?

Tak. Chociaż w wielu częściach Nepalu od czerwca do września występują obfite opady deszczu, miejsca z deszczowym cieniem, takie jak Górny Mustang i Dolpo, pozostają odpowiednimi opcjami.

Czy trekking zimowy jest możliwy w Nepalu?

Tak. Wiele wędrówek na niższych wysokościach można odbyć w grudniu, styczniu i lutym. Jednak na wyżej położonych szlakach górskich należy spodziewać się obfitych opadów śniegu i ujemnych temperatur.

Które miesiące są najlepsze na trekking do bazy Mount Everest?

Marzec-maj i wrzesień-listopad to zazwyczaj preferowane okresy. Październik i kwiecień są szczególnie popularne ze względu na sprzyjające warunki do trekkingu.

Czy początkujący będą w stanie zdobyć sześciotysięczny szczyt w Nepalu w 2027 roku?

Mera Peak i Island Peak to szczyty, które mogą być zdobyte przez początkujących, którzy mają odpowiednie przygotowanie i przewodnik. Nie należy ich jednak traktować jako standardowych wędrówek. Kluczowe jest posiadanie podstawowego przeszkolenia górskiego i aklimatyzacji.

Jaki jest najlepszy sezon na wspinaczkę szczytową w Nepalu?

Wiosna i jesień to główne pory roku dla wielu szczytów trekkingowych. Istnieje wiele dużych wypraw wspinaczkowych, które są szczególnie odpowiednie na wiosnę, a kilka szczytów oferuje dobre warunki jesienią.

Polecana wycieczka

Trekking Dolnym Dolpo

20 dni
|
Trudna podróż

Czy potrzebuję pozwolenia na wspinaczkę na szczyty powyżej 6,000 m?

Tak. Na wiele szczytów wymagane są zezwolenia, a odpowiednie organy różnią się w zależności od szczytu. Wspinaczkami na szczyty zarządzają dwie różne organizacje – Nepalskie Stowarzyszenie Alpinistyczne (Nepal Mountaineering Association) i Departament Turystyki (Department of Tourism). Przed wyruszeniem w podróż sprawdź aktualne wymagania.

Uwagi końcowe

Wybór najlepszego czasu na trekking w Nepalu zależy od celu podróży, doświadczenia i celów podróży. Wiosna i jesień pozostają najpewniejszymi wyborami na najpopularniejsze trasy trekkingowe, natomiast zima oferuje możliwości spokojniejszych wędrówek na niższych wysokościach. W porze monsunowej alternatywą mogą być inne miejsca, takie jak Górny Mustang czy Dolpo.

Myśląc o wyprawie w Himalaje w 2027 roku, warto zastanowić się nad rodzajem wyprawy, na którą się zdecydujesz – komfortowym trekkingiem w herbaciarni, wymagającym trekkingiem na wysokość 6000 m (19 685 stóp) czy bardziej technicznym podejściem powyżej tego poziomu. Każda z tych wypraw wymaga innego poziomu przygotowania.

Zaplanuj podróż w zależności od pory roku, poświęć czas na aklimatyzację i sprawdź aktualne informacje o pogodzie oraz pozwoleniach przed podróżą. W zależności od przygotowania, w Nepalu przez większą część roku panują dobre warunki do uprawiania trekkingu i wspinaczki górskiej.

Zaplanuj swój następny
Podróż w Himalaje!

Planujemy spersonalizowane i elastyczne wyjazdy wakacyjne, uwzględniając długość Twojego urlopu, dodatkowe życzenia i potrzeby.

Zaplanuj swoje podróże
plan-i
profil

Porozmawiaj z naszą projektantką podróży Shibą

Potrzebujesz pomocy? Nasz konsultant jest do Twojej dyspozycji! Wypełnij poniższy formularz, aby rozpocząć rozmowę i szybko uzyskać odpowiedź na swoje pytania.

Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, aby wypełnić ten formularz.