ekspertbillede
Tal med en rejseekspert (Shiba)
Trip Planner

Everest Trek Helikopter Returservice fra ethvert sted i Everest-regionen

At nå Everest-regionen er en drøm for mange trekkere, men at gå hele vejen tilbage efter endt rejse er ikke altid den bedste løsning. Ikke alle får chancen for at holde ferie eller ønsker at afslutte et eventyr på den nemmest mulige måde. Dette er grunden til, at Everest Trek Helicopter Return Service er blevet populær. Trekkere kan tage helikopteren og foretage turen tilbage til Kathmandu fra forskellige punkter i Everest-regionen på kort og malerisk tid i stedet for at tilbringe et par dage til fods.

Der er mulighed for helikopterflyvning fra flere vandredestinationer, herunder Everest Base Camp (5,364 m), Gorak Shep (5,164 m), Kala Patthar (5,545 m), Gokyo (4,790 m), Lobuche (4,940 m), Dingboche (4,410 m), Namche Bazaar (3,440 m) og andre steder, hvor helikopterlandinger er tilladt. Afhængigt af vejrforhold og behov kan flyvningerne være fra Lukla eller direkte til Kathmandu, og returflyvningen vil være hurtigere end til fods.

 

Nepal Helikoptertur retur
Nepal Helikoptertur

En helikoptertur tilbage til Everest handler om mere end blot at spare tid. Du kan få et helt andet perspektiv på Himalaya. Under flyvningen kan du se den vidtstrakte udsigt over Mount Everest, Lhotse, Nuptse, Ama Dablam, gletsjerne, dalene og bjerglandsbyerne, hvilket er svært at opleve på vandreruten. Det sparer også flere dages vandring op ad bakke, en opgave der kan være svær efter et par dage i højden på grund af den korte flyvetur.

Det er en ideel service for soloturister, par, familier, fotografer og grupper, der ønsker at maksimere deres tid i Nepal. Det gavner også de vandrere, der oplever smerter på vej ned, eller som skal komme op igen tidligere på grund af personlige eller rejseplaner. Delte og private helikoptere kan bruges, så de passer til budgettet og rejseplanerne for den enkelte.

Life Himalaya Trekking tilbyder en pålidelig helikopterafhentningsservice i Everest-regionen og kan håndtere alle tilladelser, koordinere med den lokale guide og alle andre arrangementer. Du kan være sikker på, at din oplevelse hos os er problemfri fra afhentning til sikker landing på din destination, da vores team arbejder tæt sammen med betroede helikopteroperatører. Du kan afslutte din rejse til Himalaya med lethed og have en god tid hjemme hos os, på Everest Base Camp, Gokyo eller ethvert andet stop, du vælger at gøre til dit sidste.

Alle trekkerne gennemførte den 10-dages trek til Everest Base Camp med succes
Anbefalet tur

Everest Base Camp Trek

15 dage
|
Moderat tur

Hvorfor vælge en helikoptertur frem for en vandretur tilbage?

Everest Trek Helikopter Return Service er en populær mulighed for trekking-entusiaster, der leder efter en hurtig og nem måde at fuldføre deres tur på. Her er de store fordele ved at bruge en helikopter retur i stedet for at gå tilbage.

Spar flere dage

Returen til Lukla tager typisk 3-4 dage efter, at du har nået Everest Base Camp eller Kala Patthar. Hvis du har travlt, kan en helikopter være et bedre valg til at komme til Kathmandu.

Undgå den lange nedstigning

Det kan være udmattende at gå ned ad bakke i flere dage og kan øge belastningen på knæ, ankler og muskler. Helikopterturen vil hjælpe dig med at gennemføre din vandretur uden den lange vandring.

Se Himalaya fra luften

Flyveturen er et alternativt perspektiv på Everest-regionen. Man kan nyde et luftfoto af Mount Everest, Lhotse, Nuptse, Ama Dablam, gletsjere, dale og sherpalandsbyer.

Perfekt til begrænset ferietid

En helikoptertur/retur er nyttig for dem, der har begrænset tid eller en international flyvning, for at få mest muligt ud af den tid, de tilbringer i Nepal.

Mere behagelig rejse

Du får stadig den komplette trekkingoplevelse på vej op og en behagelig og naturskøn helikopterflyvning til sidst.

Velegnet til alle typer vandrere

En helikoptertur er en mulig løsning for familier, ældre rejsende, fotografer og alle, der ikke ønsker at bruge et par ekstra dage på trekking efter at have nået stor højde.

Steder vi tilbyder helikopterafhentning

Der er adskillige vandreruter og klatreruter i Everest-regionen, der tilbyder Everest-trekking helikoptertur- service. Hvis du nogensinde har gennemført Everest Base Camp Trek, udforsket Gokyo-dalen , krydset et højt bjergpas eller gennemført en bjergbestigningsekspedition, kan vi arrangere helikopterafhentning fra et landingssted, der er godkendt af landets myndigheder, samt flyveforholdene.

Det er muligt at nå frem til højtliggende lejre eller lavereliggende landsbyer for afhentning, så trekkeren kan gennemføre rejsen på det tidspunkt og sted, der passer bedst til deres tidsplan og forhold. Hver flyvning er omhyggeligt planlagt og udført af erfarne piloter og lokale myndigheder for at sikre en sikker og effektiv hjemrejse. Vi tjekker de seneste vejrforhold, landingsforhold og helikoptertilgængelighed, før vi bekræfter en afhentning, og kan tilbyde dig den bedste mulighed for din tur.

Helikopterretur fra Everest Base Camp-området

Helikopterafhentning er mest efterspurgt i Everest Base Camp-området. Det mest populære udgangspunkt er Gorak Shep (5,164 m) på grund af de gode landingsforhold og den relative nærhed til Everest Base Camp samt Kala Patthar. Helikoptere er også tilladt at flyve i nærheden af ​​Everest Base Camp (5,364 m), hvis forholdene er gunstige, men kan blive påvirket af gletsjerforhold ved landing.

Andre opsamlingssteder inkluderer Lobuche (4,940 m), Dzongla (4,830 m), Dingboche (4,410 m) og Pheriche (4,280 m). For trekkere er det muligt at undgå flere dages nedstigning til disse destinationer, mens de stadig nyder nogle af de bedste udsigter over det omkringliggende Himalaya-landskab ved at bruge Everest-helikopteren.

Helikopterretur fra Gokyo-dalen

For vandrere, der ønsker at bruge en helikopter til deres tur, kan der arrangeres solide ture fra forskellige bekvemme steder i Gokyo-dalen. Det primære udgangspunkt er Gokyo (4,790 m), hvorfra flyvningerne byder på fantastiske udsigter over Gokyo-søerne, Ngozumpa-gletsjeren og de omkringliggende bjergtoppe.

Afhængigt af vejr- og driftsforhold kan afhentning også arrangeres fra Dragnag (4,700 m), Machhermo (4,470 m) og Dole (4,200 m). En helikopterafhentning fra Gokyo-dalen til Everest-regionen er en bedre mulighed end at vandre tilbage ad den samme sti og giver mulighed for en behagelig tur til en af ​​de smukkeste vandreruter i Nepal.

Helikopter retur fra Namche og Khumbu-regionen

I det nedre Khumbu-område er der en række steder, hvor man kan blive hentet med helikopter, for dem, der ønsker at forkorte deres tur tilbage. Namche Bazaar (3,440 m) er et almindeligt valg, da der er et dedikeret landingsområde og nem adgang til Kathmandu/Lukla.

Helikoptere kan også operere fra Everest View Hotel (3,880 m), Khumjung (3,790 m), Tengboche (3,867 m), Pangboche (3,985 m) og Thame (3,820 m), når forholdene tillader det. Disse opsamlingssteder er bedst egnet til vandrere, der allerede har set højdepunkterne i Khumbu-regionen og hellere ikke vil gå de sidste par dage.

gokyo-renjo-la-pass-trek85-1
Anbefalet tur

Gokyo Renjo La Pass Trekking

13 dage
|
Moderat tur

Helikopterretur fra Renjo La Trek

De, der når helt tilbage til parkeringspladsen, kan få arrangeret deres helikopterafhentning efter at have passeret det høje bjergpas ad Renjo La-ruten. Det sædvanlige afhentningssted er Lungdhen (4380 m) med en passende landingsplads, som er en lille bosættelse nedenfor Renjo La-passet . Herfra kan helikoptere flyve til Lukla eller Kathmandu afhængigt af flyveplan og vejrforhold.

Det er nyttigt for trekkere, der også krydser Renjo La ud over Gokyo-dalen, for at spare tid og ikke skulle foretage en ekstra lang nedstigning. Det tilbyder også fantastiske udsigter fra luften over afsidesliggende dale, alpine søer og bjergrygge, der ikke ofte ses fra luften.

Helikopterflyvning til Everest Base Camp

Helikopterretur fra Mera Peak

Mange vælger at flyve hjem fra Mera Peak efter at have afsluttet vandreturen for at spare den tid, der ellers ville blive brugt på den lange vandring gennem Hinku-dalen. Afhentningssteder inkluderer Kothe (3,650 m), Thagnag (4,100 m) og Khare (4,900 m), som fungerer som den primære base for forsøg på at bestige toppen.

På grund af højden og terrænet er helikopterflyvninger fra Mera Peak Base Camp (5300 m) sjældne, og derfor er Khare det foretrukne udgangspunkt. Helikopterturen fra dette område forkorter returturen dramatisk og giver klatrerne en bekvem måde at afslutte deres eventyr på toppen.

Helikopterretur fra Island Peak

Helikopterafhentning kan også arrangeres efter bestigning af Island Peak . Chhukung i 4730 m (15518 ft) er det primære udgangspunkt, da det er landingsstedet for klatreruten og har et passende landingsområde. Afhængigt af driftsforholdene vil helikopterafhentning også være mulig i nærheden af ​​Kongma Dingma (4600 m / 15092 ft).

Normalt er basecampen ved Island Peak (5087 m) ikke tilgængelig til helikopterlanding på grund af gletsjerterræn, men klatrere kan tage mod Chhukung for en problemfri helikopterlanding og start. Dette vil minimere den fysiske stress efter anstrengende opstigning og give et fremragende syn under flyvningen.

Ekspeditionsafhentninger

Der er også helikoptertjenester tilgængelige til bjergbestigning forskellige steder i Everest-regionen. Der er opsamlingssteder ved Ama Dablam Base Camp (4600 m) og Baruntse Base Camp (5300 m) for klatrere, hvis vejret er gunstigt for flyvning. Tjenesterne er nyttige i slutningen af ​​en ekspedition og når en retur er nødvendig af personlige og/eller logistiske årsager.

Hver ekspeditionsafhentning er underlagt vejrforhold, landingsforhold og luftfartsregler, men vores team sørger for, at alt arrangeres i detaljer. Life Himalaya Trekking samarbejder med erfarne helikopteroperatører for at arrangere afhentning fra disse fjerntliggende bjergsteder, når vejret tillader det.

Mount Everest-ekspeditionen
Anbefalet tur

Mount Everest-ekspedition – 55 dage

55 dage
|
Udfordrende tur

Pris, flyvetid og trekkingdage i helikoptertur i Everest-regionen sparet

Mange vandreruter og klatreture i Everest-regionen tilbyder Everest-trekking med helikopter retur. Prisen afhænger af den lufthavn, du henter fra, samt typen af ​​charterfly eller delt charter, der anvendes, antallet af passagerer og vejret på bookingtidspunktet. Afhentning i højere højder er normalt dyrere på grund af den ekstra flyvetid og planlægning, der kræves.

De største fordele ved en helikopter er den anslåede pris, den omtrentlige flyvetid og antallet af dage, du sparer på din vandretur til fods. En helikoptertur til Everest er et godt alternativ for dem, der ønsker at spare tid og have en behagelig tur med en fantastisk udsigt over bjergene.

OpsamlingsstedOmtrentlig højdeGemte vandredageOmtrentlig flyvetid til KathmanduEstimeret delt pris / personEstimeret privat charterHoveddestination
Gorak Shep5,164 m (16,942 ft)4 til 5 dage65 til 70 minutterUSD 900 til 1,300USD 3,600 til 5,500Kathmandu / Lukla
Everest Base Camp5,364 m (17,598 ft)4 til 5+ dage90 til 120 minutterUSD 1,000 til 1,400USD 4,000 til 6,000+Kathmandu / Lukla
Lobuche4,940 m (16,207 ft)3 til 4 dage90 til 120 minutterUSD 700 til 1,000USD 3,200 til 4,500Kathmandu / Lukla
Dzongla4,830 m (15,846 ft)3 til 4 dage90 til 120 minutterUSD 750 til 1,100USD 3,500 til 4,800Kathmandu / Lukla
Dingboche4,410 m (14,469 ft)2 til 3 dage60 til 90 minutterUSD 600 til 850USD 3,000 til 3,800Kathmandu / Lukla
Pheriche4,280 m (14,042 ft)2 til 3 dage60 til 75 minutterUSD 550 til 800USD 3,000 til 3,500Kathmandu / Lukla
Gokyo4,790 m (15,715 ft)3 til 4 dageCirka 90 minutterUSD 700 til 1,000USD 3,500 til 4,500Kathmandu / Lukla
Dragnag4,700 m (15,420 ft)3 til 4 dage90 til 120 minutterUSD 700 til 1,000USD 3,500 til 4,500Kathmandu / Lukla
Machhermo4,470 m (14,665 ft)2 til 3 dage75 til 90 minutterUSD 600 til 900USD 3,000 til 4,000Kathmandu / Lukla
Dole4,200 m (13,780 ft)2 til 3 dage60 til 75 minutterUSD 550 til 800USD 2,800 til 3,500Kathmandu / Lukla
Namche Bazaar3,440 m (11,286 ft)1 til 2 dage40 til 50 minutterUSD 500 til 700USD 2,800 til 3,500Kathmandu / Lukla
Everest View Hotel3,880 m (12,730 ft)1 til 2 dageCirka 60 minutterUSD 500 til 700USD 2,800 til 3,500Kathmandu / Lukla
Khumjung3,790 m (12,434 ft)1 til 2 dageCirka 60 minutterUSD 500 til 700USD 2,800 til 3,500Kathmandu / Lukla
Tengboche3,867 m (12,687 ft)1 til 2 dageCirka 60 minutterUSD 500 til 700USD 2,800 til 3,500Kathmandu / Lukla
Pangboche3,985 m (13,074 ft)1 til 2 dageCirka 60 minutterUSD 500 til 750USD 2,800 til 3,500Kathmandu / Lukla
Thame3,820 m (12,533 ft)1 til 2 dage60 til 90 minutterUSD 550 til 800USD 3,000 til 3,800Kathmandu / Lukla
Lunghen4,380 m (14,370 ft)2 til 3 dageCirka 90 minutterUSD 650 til 900USD 3,200 til 4,000Kathmandu / Lukla
Kothe3,650 m (11,975 ft)2 til 4 dage90 til 120 minutterUSD 700 til 1,000USD 3,500 til 4,500Kathmandu / Lukla
Thagnag4,100 m (13,451 ft)2 til 3 dage90 til 120 minutterUSD 700 til 1,000USD 3,500 til 4,500Kathmandu / Lukla
Khare4,900 m (16,076 ft)2 til 3 dage90 til 120 minutterUSD 800 til 1,100USD 3,500 til 5,000Kathmandu / Lukla
Mera Peak Base Camp5,300 m (17,388 ft)2 til 4 dageOmkring 2 timerUSD 900 til 1,300USD 4,000 til 5,500+Kathmandu / Lukla
Chhukung4,730 m (15,518 ft)2 til 3 dageCirka 90 minutterUSD 700 til 1,000USD 3,500 til 4,500Kathmandu / Lukla
Island Peak Base Camp5,087 m (16,690 ft)2 til 3 dage90 til 120 minutterUSD 800 til 1,200USD 4,000 til 5,000+Kathmandu / Lukla
Ama Dablam Base Camp4,600 m (15,092 ft)2 til 3 dage90 til 120 minutterUSD 800 til 1,200USD 3,500 til 5,000+Kathmandu / Lukla
Baruntse Base Camp5,300 m (17,388 ft)Adskillige dage2 at 3 timerBrugerdefineret tilbudBrugerdefineret charterKathmandu / Lukla

Bemærk venligst, at priserne kun er omtrentlige og kan ændres afhængigt af sæson, vejret, tilgængeligheden af ​​helikoptere, brændstofprisen, antallet af rejsende, der deler flyvningen, og passagerernes vægt. Priser for delt flyvning er prissat pr. person, og priser for privat charterflyvning er prissat for hele helikopteren. Helikopterlanding på Island Peaks basecamp er ikke almindelig. Afhentning arrangeres typisk fra Chhukung eller et andet tilladt landingsområde. For opdaterede priser, tilgængelighed og et personligt tilbud, kontakt venligst Life Himalaya Trekking.

Helikoptertur med udsigt over Everest

Returdestinationer med helikopter

Everest Trek Helikopter Return Service er tilgængelig fra flere returdestinationer i overensstemmelse med forskellige rejseplaner. Helikoptertjenester er en bekvem og hurtig måde at komme til Kathmandu for en international flyvning eller for at tage på en anden trek eller til en anden del af Nepal. Den endelige destination afhænger af din rejseplan, vejr og helikopteraktivitet.

Helikopterflyvning til Kathmandu

Efter trekking i Everest-regionen er Kathmandu den mest populære destination. De fleste helikoptere kan landes i Tribhuvan International Airport eller en autoriseret helikopterlandingsplads i nærheden, hvilket vil lette transporten til dit hotel eller en international flyvning. At flyve til Kathmandu er en fremragende mulighed for dem, der har begrænset tid, da det vil spare dig flere dages trekking og rejser på landevejen.

Helikopterflyvning til Lukla

Everest-helikopterreturen kan også afsluttes i Lukla Lufthavn (2845 m). Denne mulighed er god for trekkere, der muligvis skal fortsætte vandreturen, møde venner eller flyve tilbage til Kathmandu med en indenrigsruteflyvning. Det giver også fleksibilitet i den hektiske trekkingperiode, hvor tidsplanerne kan ændre sig.

Helikopterflyvning til Ramechhap (Manthali)

Ramechhap, som også kaldes Manthali Lufthavn, ligger i omkring 474 m højde. I højsæsonen for trekking flyver mange Lukla-flyvninger fra denne lufthavn i stedet for Kathmandu. Direkte flyvninger til Ramechhap kan gøre videre rejse lettere og forhindre lufttrafikpropper i Kathmandu, der forårsager forsinkelser.

Tilpassede charterflyvninger

Der er også mulighed for at leje en helikopter tilbage fra Everests basecamp og chartre den til en anden del af Nepal. Helikopteren kan sendes til forskellige indenrigslufthavne, herunder Pokhara og Jomsom, afhængigt af godkendelse fra den operative afdeling. Dette er ideelt for dem, der ønsker at fortsætte deres ferie uden først at skulle vende tilbage til Kathmandu. Vi kan foreslå den bedst mulige destination for dig afhængigt af dine rejseplaner og rejsedatoer.

Helikoptertur og tur retur
Anbefalet tur

Nem vandretur til Everest-udsigt med helikoptertur (Deluxe)

6 dage
|
Moderat tur

Delt vs. privat helikoptercharter

Når du har besluttet dig for, om du vil rejse med Everest Trek Helicopter Return Service, skal du afgøre, om du vil rejse med en delt helikopterflyvning eller en privat helikoptercharter. Begge muligheder er en sikker og bekvem måde at komme tilbage fra Everest-regionen på, men de har deres egne fordele og ulemper samt nogle forskelle i pris, fleksibilitet og rejseoplevelse. Den bedste mulighed afhænger af budget, gruppestørrelse og tid.

Delt helikopterflyvning

For mange trekkere er den mest økonomiske måde at rejse på en delt helikopterflyvning. I stedet for at leje hele helikopteren deler du den med andre rejsende, der rejser i samme retning. Driftsomkostningerne fordeles på tværs af alle passagerer, hvilket gør det meget billigere end en privat charterflyvning. Delte flyvninger afholdes typisk som reaktion på efterspørgsel og vejr og er muligvis ikke helt fleksible. En delt Everest-helikoptertur/retur er perfekt til solorejsende, par og små grupper, der ikke ønsker at sprænge budgettet, men samtidig nyde en hurtig og smuk retur.

Privat helikoptercharter

En privat helikoptercharter er kun for din gruppe. Fordelen ved dette er, at du har mere fleksibilitet, da du kan indstille din afgangstid afhængigt af din eventyrplan, vejrforhold og flytilgængelighed. Private charterture er meget efterspurgte blandt familie, venner, fotografer og luksusrejsende, der ønsker en mere skræddersyet oplevelse.

En helikopter kan typisk transportere op til fem passagerer afhængigt af passagerernes vægt og flyvehøjden, selvom helikoptertransport kan være påkrævet i store højder af sikkerhedsmæssige årsager. Private chartre er også tilgængelige for en helikopter ind/ud af Everest Base Camp, fra godkendte fjerntliggende steder, hvor driftsforholdene tillader det.

Begge er lige fantastiske med en storslået udsigt over bjergene og tilbyder professionel flyservice. Delte flyvninger er mere budgetvenlige, og fordelen er for dem, der ønsker at holde omkostningerne nede, hvorimod private charterflyvninger er ideelle for dem, der sætter pris på bekvemmelighed, privatliv og fleksibilitet. Vi kan rådgive om, hvad der er bedst for dig og din gruppe, afhængigt af jeres rejseplaner og gruppestørrelse.

De bedste vandreture kombineret med helikopterretur

Mange af trekking- og klatreturene i Everest-regionen kan forbedres med en Everest Trek helikoptertur retur. For dem, der ønsker at spare tid på vandreturen, kan I tage turen tilbage til Lukla på en naturskøn helikoptertur og nyde nogle af de største udsigter over Himalaya fra luften. Her er et par af de mest populære vandreture, der er en god kombination med en helikoptertur tilbage.

Everest Base Camp Trek med Helikopter Retur

Trekkere, der besøger Everest-regionen, kan vælge dette som deres mest populære valg. Du kan vandre til Kala Patthar (5,545 m) fra Everest Base Camp (5,364 m) og derefter tage tilbage til base camp via helikopter fra Gorak Shep eller et andet tilladt landingssted. Derudover sparer dette et par dages vandretur ned og giver en fantastisk flyvetur hjem til Kathmandu.

Helikopterlanding og panoramaudsigt fra Kalapather.

Gokyo-søernes vandretur med helikopterretur

Gokyo Lakes-trekkingen er kendt for sine smukke gletsjersøer og bjerglandskaber. Når du har afsluttet din trekking, fortsætter du på Everest med en helikoptertur tilbage til Kathmandu. Flyveturen tilbyder også en fantastisk udsigt over Ngozumpa-gletsjeren og andre tinder i Himalaya. Under trekkingen kan du se Gokyos 5 søer, og med helikopterturen kan du også få et fugleperspektiv over den 6. sø .

Everest Trek Trek med helikopterretur

Everest Three Passes Trek er en vanskelig vandretur, der krydser Kongma La, Cho La og Renjo La. Når denne udmattende vandretur er afsluttet, beslutter mange trekkere sig for at tage en helikoptertur til deres base fra Chhukung, Dzongla eller et passende sted for at undgå flere dages vandring.

Everest tre høje pas (Kongma-La, passet)
Anbefalet tur

Everest Three High Pass Trekking

19 dage
|
Moderat tur

Everest Panorama Trek med helikopterretur

For dem med begrænset tid kan Everest Panorama Trek gennemføres i forbindelse med en helikoptertur fra enten Namche Bazaar eller Everest View Hotel i 3880 m højde. Denne mulighed tilbyder det bedste af Everest-regionen og en behagelig rejse hjem.

Klatring på Mera Peak og Island Peak

Klatreekspeditioner kan også nyde godt af en helikoptertur fra Everest Base Camp-lignende service. Klatrere kan hente køretøjer fra nærliggende steder som Khare og Chhukung efter at have nået toppen af ​​Mera Peak (6476 m) eller Island Peak (6189 m). Life Himalaya Trekking kan skræddersy hver rejseplan og arrangere helikopterafhentning til klatreplanen og rejseplanerne.

Vejrforhold og flysikkerhed

Hver Everest Trek helikopter returflyvning er planlagt med sikkerhed som førsteprioritet, da bjergvejret kan ændre sig meget hurtigt. Vejrforholdene overvåges nøje; sigtbarhed, vindhastighed og sikkerhed på landingsstedet kontrolleres før hver flyvning. Helikopteroperationer finder kun sted, når de opfylder luftfartssikkerhedsstandarderne, og passagererne har en sikker og komfortabel flyvning.

Bedste tidspunkt at flyve

Helikopterflyvninger i Everest-regionen kan foretages hele året rundt, men det bedste tidspunkt er fra marts til juni og fra midt i september til starten af ​​januar. Vejret er generelt fint og tørt med klar himmel i disse måneder, så det er bedst til både trekking og flyvning. Disse er også de travleste trekkingsæsoner, så det er tilrådeligt at booke en returflyvning med en helikopter på forhånd.

I monsunperioden fra midten af ​​juni til den 10. oktober kan der kun være plads til 4 passagerer med 2 piloter på én flyvning af sikkerhedsmæssige årsager for passagererne, piloterne og flyet.

Vejr og flyoperationer

Helikopterafgangen til Everest er typisk planlagt tidligt om morgenen, når sigtbarheden er bedst, og bjergvindene normalt er mindst. Fly er mere tilbøjelige til at blive forsinket om eftermiddagen på grund af stærkere vind og variationer i vejret. Hvis der opstår tåge, snefald, tætte skyer eller dårlig sigtbarhed, kan flyvningen forsinkes eller omplanlægges for at forbedre vejrforholdene. Dette er en accepteret procedure, ikke et problem, og det hjælper passagerernes sikkerhed.

Sikkerhedsstandarder og retningslinjer for passagerer

Helikopterselskaberne, der udfører flyvningerne i Everest-regionen, er også underlagt streng regulering af Nepals civile luftfartsmyndighed. De har specialtræning i flyvning i høj højde og bruger specialfly designet til bjergflyvning. Helikoptere er begrænset til at transportere færre passagerer i højere højder på grund af begrænset løftekapacitet og transporterer typisk kun omkring 10 til 15 kg bagage pr. person. Når passagerernes vægt er over den maksimale vægt for en shuttle-service, er en helikopterretur fra Everest Base Camp eller et område i høj højde også en mulighed. Det er vigtigt, at besætningen giver flyvningen og besætningen instruktioner under hele flyvningen for at sikre en sikker og problemfri flyvning for alle ombord.

Sådan booker du en helikopterafhentning under din vandretur

Du kan nemt booke en helikoptertur til og fra Everest, selv før du starter din trek eller fra selve bjergene. Det er bedst at reservere på forhånd i forårs- eller efterårsmånederne, når trekking er populært. Vi kan også inkludere helikopterturen i din trekkingpakke og booke helikopterturen i overensstemmelse med din rejseplan.

Med fleksible rejseplaner er det også muligt at tage en helikopter tur/retur til Everest fra ruten. Guiden og/eller tehusets medarbejdere kan kommunikere med os via satellit eller mobilkommunikation, hvis det er muligt. Før vi bekræfter din afhentning, tjekker vi helikoptertilgængelighed, lokalt vejr og den nærmeste godkendte landingsplads. Last-minute bookinger er mulige, men er muligvis ikke tilgængelige i travle sæsoner.

I nødsituationer som sygdom eller højdeproblemer kan helikopterevakuering også arrangeres så hurtigt som muligt, og vejr- og flyforholdene tillader det. Det anbefales kraftigt at købe en rejseforsikring, der dækker helikopterevakuering, inden du begiver dig ud på din vandretur.

Life Himalaya Trekking koordinerer alle aspekter af bookingen – flykoordinering, landingstilladelser og kommunikation med helikopterselskaberne. Du skal blot angive dit foretrukne afhentningssted og tidspunkt, så arrangerer vi afhentning fra EBC eller et godkendt afhentningssted i Everest-regionen med helikopteren. Alt du skal gøre er at nævne det foretrukne afhentningssted og tidspunkt fra EBC eller et andet godkendt afhentningssted i Everest-regionen, så arrangerer vores team en sikker og effektiv afhentning med helikopteren.

Kontakt os

Life Himalaya Trekking Pvt. Ltd.

Thamel, Kathmandu, Nepal
Ring til os: + 977 9841580884 + 977 15362432
Email os: [e-mail beskyttet]
WhatsApp: + 977 9841580884

Ofte stillede spørgsmål

Er der et minimumskrav til passagerer for en returflyvning i helikopter?

Ja, private helikoptercharter er tilgængelige for alle gruppestørrelser, og delte flyvninger afholdes, når nok passagerer booker en lignende flyvning.

Kan jeg afbestille mit afhentningssted efter booking?

Ja. Afhentningssteder kan normalt kun justeres før afgang, hvis det er sikkert for helikopteroperationer og landingstilladelser, og vejret tillader det.

Tager børn helikoptere ned ad bjerget fra Everest?

Ja. Børn må flyves i helikoptere med en voksen og i overensstemmelse med operatørens sikkerheds- og siddepladsretningslinjer.

Må jeg bruge vandrestave og kameraudstyr?

Ja. Tilladt personligt udstyr omfatter vandrestave, kameraer og andre genstande, der er inden for den tilladte vægt og størrelse af bagage.

Vil helikopteren stoppe for at kigge eller tage billeder?

Nej. Helikopterflyvninger retur er ikke sightseeing og stopper ikke ved seværdigheder, medmindre det er en privat charterflyvning.

Er der nogen, der tilbyder afhentning af individuelle trekkere med helikopter?

Ja. Solorejsende kan flyve på en delt flyvning, når der er ledige sæder, og rejsearrangementer kan også arrangeres på en privat charterflyvning for fuld fleksibilitet og bekvemmelighed.

Hvilke betalingsmetoder accepterer I for helikopterbookinger?

Alle betalinger accepteres i Kathmandu, inklusive kontanter, større online betalingsmetoder og bankoverførsler. Betalinger bekræftes ved booking.

Kan jeg ændre tidspunktet efter at have booket en helikopterflyvning?

Ja. Afhængigt af helikoptertilgængelighed, vejrforhold og operationel godkendelse kan ændringer af flyrejsen være mulige. I nogle tilfælde kan der opkræves ekstra gebyrer.

Er der en bekræftelse på bookingen før flyrejsen?

Ja. Når du har booket, får du de fulde bookingoplysninger med afhentningssted, rapporteringstidspunkt og flyoplysninger.

Helikopterflyvning tilbage til Lukla

Book din Everest-helikoptertur med Life Himalaya Trekking

Life Himalaya Trekking vil være her for at hjælpe dig fra starten af ​​vandreturen til din sikre hjemkomst med Everest Trekking Helicopter Return Service. Vores lokale team af eksperter har erfaring med alle aspekter af flyvningen, lige fra koordinering af flyvningen til at indhente landingstilladelser, kommunikation med helikopteroperatører og flyveplanlægning. Hvis du har brug for en forudbestilt flyvning, en afhentning i sidste øjeblik eller en nødhelikopterarrangement, er vi altid klar til at støtte dig på din rejse.

Everest helikoptertur kan tilbydes enten som en delt flyvning (som er billigere) eller som en privat charterflyvning (hvilket gør det mere fleksibelt og bekvemt). Vi vil anbefale det bedst mulige afhentningssted for dig afhængigt af din rejseplan, vejret og tilgængeligheden af ​​fly.

Everest-Basecamp-trekking-helikopter-retur-til-KTM-
Anbefalet tur

Luksus tehus Everest Base Camp helikoptertur retur

8 dage
|
Moderat tur

Vi har mange års erfaring med at operere i Everest-regionen og er klar over de vanskeligheder, der er forbundet med at operere i stor højde, og vi bruger kun betroede helikopteroperatører og erfarne piloter. Ring til Life Himalaya Trekking nu for at få et skræddersyet tilbud, så arrangerer vi din hurtige, sikre, komfortable og rettidige retur til EBC fra Everest Base Camp eller ethvert godkendt punkt i Everest-området, så din tur kan afsluttes til tiden og sikkert.

Planlæg din næste
Rejse til Himalaya!

Vi planlægger skræddersyede og fleksible ferierejser i henhold til din ferievarighed, dine ekstra ønsker og krav.

Planlæg dine ture
plan-i
profil

Chat med vores rejsedesigner Shiba

Har du brug for hjælp? Vores ekspertagent er her for at hjælpe! Udfyld venligst formularen nedenfor for at starte en chat og få dine spørgsmål besvaret hurtigt.

Aktiver venligst JavaScript i din browser for at udfylde denne formular.